Jak samodzielnie opodatkować dochody ze zbycia udziałów w spółce z o.o.?
Podatnicy, którzy odpłatnie zbywają papiery wartościowe lub udziały w spółkach z o.o. są w o wiele mniej komfortowej sytuacji niż osoby dokonujące tych samych czynności za pośrednictwem płatnika.
Rozlicz dochody w PIT-38
Inwestorzy uzyskujący przychody ze zbycia papierów wartościowych (np. sprzedaży bądź zamiany) za pośrednictwem biura maklerskiego (płatnika) powinni do końca lutego otrzymać informację PIT-8C, wystawioną przez ten podmiot. W informacji należy wykazać sumę przychodów osiągniętych przez podatnika przy współpracy z maklerem oraz koszty uzyskania tego przychodu.
Następnie na podstawie danych z PIT-8C osoba zbywająca papiery musi rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia w zeznaniu PIT-38. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013. Dzięki temu użytkownik znacznie ogranicza ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej.
Natomiast osoba pozbywająca się odpłatnie np. udziałów w spółkach z o.o. musi samodzielnie rozliczyć się z uzyskanych dochodów z tego tytułu do 30 kwietnia w PIT-38. Należy pamiętać, że dochodem jest nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (2013 r.), która podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 19 proc.
Kiedy powstaje przychód?
Przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółce z o.o. powstaje z chwilą przeniesienia prawa własności do nich na kupującego. Należy pamiętać, że przychodem są kwoty należne, nawet jeżeli nie zostały faktycznie otrzymane. Ponadto przychód osiągnięty w danym roku stanowi sumę przychodów ze wszystkich transakcji.
Koszty uzyskania przychodu uwzględnia się na dzień uzyskania przychodu. Oznacza to, że poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w chwili zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółce z o.o.
Jakie wydatki są kosztem uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółce z o.o. stanowią wydatki poniesione na ich zakup. Przede wszystkim możemy do nich zaliczyć:
- wydatki poniesione w związku z prowadzeniem rachunku przez biuro maklerskie (zapłacone prowizje przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, opłaty dotyczące obsługi lub założenia rachunku inwestycyjnego, transfer papierów wartościowych),
- wydatki przeznaczone na samodzielne nabycie papierów wartościowych (bez pośrednictwa maklera) lub udziałów (np. opłaty notarialne),
- spłacone odsetki i prowizje od kredytów zaciągniętych na kupno papierów lub udziałów.
W PIT-38 podatnik wykazuje sumę przychodów oraz kosztów ich uzyskania osiągniętych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z o.o. Natomiast stratę określoną w deklaracji będzie mógł odliczyć najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Podatnik.info