Jak zawrzeć korzystną ugodę z firmą windykacyjną?
Większość z nas na słowo windykator reaguje podobnie. Gęsia skórka i skojarzenia z komornikiem oraz sądem. Czy ten stereotyp rzeczywiście jest prawdziwy?
Niekoniecznie. Profesjonalnej firmie windykacyjnej zależy przede wszystkim na skutecznym odzyskaniu zaległych należności, czyli na doprowadzeniu do ugody.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Kim tak naprawdę jest windykator.
- Jaki jest zakres działań firmy windykacyjnej.
- Dlaczego warto „pójść” na ugodę.
Windykator też człowiek
Jak podaje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi ponad 55% Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną to wstyd. Takie przeświadczenie niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jedną z nich jest ukrywanie się i unikanie kontaktu z firmą windykacyjną. Instytucja zajmująca się ściąganiem należności jest tak naprawdę znana od zarania dziejów. Dawniej windykowano głównie przedmioty i dobra materialne, obecnie windykacja opiera się na ściąganiu należności finansowych. Stereotyp „karczastego” windykatora także powoli przemija. Nowoczesny windykator to przede wszystkim mediator. – „Taka osoba powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje. Nieodzowne są także specjalistyczne szkolenia, chociażby z zakresu technik negocjacyjnych” – tłumaczy Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. – „To przecież właśnie windykator proponuje możliwość polubownego załatwienia sprawy” – dodaje.
Mamy dług. Co dalej?
Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. A co, jeżeli mleko już się wylało i wpadliśmy w pętlę zadłużenia? Wówczas warto sobie uświadomić, co tak naprawdę oznacza kontakt z firmą windykacyjną. Przede wszystkim firmy zajmujące się obsługą wierzytelności są zobligowane do działania zgodnie z literą prawa. W każdej zleconej sprawie powinny przestrzegać także ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego i działać zgodnie z poszanowaniem praw i godności drugiego człowieka. Wbrew pozorom działania firm zarządzających wierzytelnościami są ograniczone. Wykonując zlecenie wierzyciela, jako pośrednik firma windykacyjna może podjąć trzy kroki. Wezwać dłużnika do zapłaty, negocjować warunki spłaty i zawierać ugody. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć? – „W procesie odzyskiwania należności możemy wyróżnić tak naprawdę trzy etapy: przedsądowy, postępowanie sądowe i na końcu postępowanie egzekucyjne. Firmy windykacyjne skupiają się na windykacji miękkiej, czyli wszelkich działaniach poprzedzających wejście na drogę sądową” – tłumaczy Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o.
Nie taki diabeł straszny…
Często zapominamy o tym, że firmy windykacyjne nie mają takich uprawnień jak komornicy. I nie to jest ich celem. Windykator kontaktujący się z dłużnikiem w pierwszej kolejności proponuje mu działania, dzięki którym uniknie drogi sądowej. Będzie mieć szansę na ugodowe załatwienie sprawy i często powrót do normalnego życia gospodarczego. Jakie plusy? Dłużnik, który wyraża chęć współpracy może liczyć na rozłożenie długu na raty, odpowiadające jego możliwościom finansowym. Jeżeli jego dane znalazły się w rejestrze długów, ich upublicznienie zostanie wstrzymane. Wreszcie uniknie kosztów postępowania sądowego i egzekucji komorniczej. – „Zazwyczaj takie rozwiązanie satysfakcjonuje obie strony. Przecież firmie windykacyjnej zależy na skutecznym, a nie sądowym odzyskaniu zaległych kwot. W zależności od sytuacji dłużnika możemy rozłożyć dług na raty, odroczyć płatność całej kwoty zadłużenia, albo nawet umorzyć część odsetek.– tłumaczy Piotr Banach, prawnik Gredan Sp. z o.o.
Jeżeli Twój dłużnik jest oporny, pamiętaj, że istnieją rozwiązania, które mogą Ci pomóc. Korzystałeś z giełdy długów? Jeżeli tak, wiesz, że ten sposób może przynieść rozwiązanie Twoich problemów. Jeżeli nie, masz okazję przekonać się, jak działa ten mechanizm!
Zawierałeś ugodę z firmą windykacyjną?
Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!
Dyskutuj!
Monika Barzycka
Gredan Sp. z o.o.