Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Jak zawrzeć korzystną ugodę z firmą windykacyjną?
KS
Gredan Sp. z o.o.
Gredan

Jak zawrzeć korzystną ugodę z firmą windykacyjną?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niekoniecznie. Profesjonalnej firmie windykacyjnej zależy przede wszystkim na skutecznym odzyskaniu zaległych należności, czyli na doprowadzeniu do ugody.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Kim tak naprawdę jest windykator.
  • Jaki jest zakres działań firmy windykacyjnej.
  • Dlaczego warto „pójść” na ugodę.

Windykator też człowiek

Jak podaje Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi ponad 55% Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną to wstyd. Takie przeświadczenie niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jedną z nich jest ukrywanie się i unikanie kontaktu z firmą windykacyjną. Instytucja zajmująca się ściąganiem należności jest tak naprawdę znana od zarania dziejów. Dawniej windykowano głównie przedmioty i dobra materialne, obecnie windykacja opiera się na ściąganiu należności finansowych. Stereotyp „karczastego” windykatora także powoli przemija. Nowoczesny windykator to przede wszystkim mediator. – „Taka osoba powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje. Nieodzowne są także specjalistyczne szkolenia, chociażby z zakresu technik negocjacyjnych” – tłumaczy Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. – „To przecież właśnie windykator proponuje możliwość polubownego załatwienia sprawy” – dodaje.

Mamy dług. Co dalej?

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. A co, jeżeli mleko już się wylało i wpadliśmy w pętlę zadłużenia? Wówczas warto sobie uświadomić, co tak naprawdę oznacza kontakt z firmą windykacyjną. Przede wszystkim firmy zajmujące się obsługą wierzytelności są zobligowane do działania zgodnie z literą prawa. W każdej zleconej sprawie powinny przestrzegać także ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego i działać zgodnie z poszanowaniem praw i godności drugiego człowieka. Wbrew pozorom działania firm zarządzających wierzytelnościami są ograniczone. Wykonując zlecenie wierzyciela, jako pośrednik firma windykacyjna może podjąć trzy kroki. Wezwać dłużnika do zapłaty, negocjować warunki spłaty i zawierać ugody. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć? – „W procesie odzyskiwania należności możemy wyróżnić tak naprawdę trzy etapy: przedsądowy, postępowanie sądowe i na końcu postępowanie egzekucyjne. Firmy windykacyjne skupiają się na windykacji miękkiej, czyli wszelkich działaniach poprzedzających wejście na drogę sądową” – tłumaczy Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o.

Nie taki diabeł straszny…

Często zapominamy o tym, że firmy windykacyjne nie mają takich uprawnień jak komornicy. I nie to jest ich celem. Windykator kontaktujący się z dłużnikiem w pierwszej kolejności proponuje mu działania, dzięki którym uniknie drogi sądowej. Będzie mieć szansę na ugodowe załatwienie sprawy i często powrót do normalnego życia gospodarczego. Jakie plusy? Dłużnik, który wyraża chęć współpracy może liczyć na rozłożenie długu na raty, odpowiadające jego możliwościom finansowym. Jeżeli jego dane znalazły się w rejestrze długów, ich upublicznienie zostanie wstrzymane. Wreszcie uniknie kosztów postępowania sądowego i egzekucji komorniczej. – „Zazwyczaj takie rozwiązanie satysfakcjonuje obie strony. Przecież firmie windykacyjnej zależy na skutecznym, a nie sądowym odzyskaniu zaległych kwot. W zależności od sytuacji dłużnika możemy rozłożyć dług na raty, odroczyć płatność całej kwoty zadłużenia, albo nawet umorzyć część odsetek.– tłumaczy Piotr Banach, prawnik Gredan Sp. z o.o.

Jeżeli Twój dłużnik jest oporny, pamiętaj, że istnieją rozwiązania, które mogą Ci pomóc. Korzystałeś z giełdy długów? Jeżeli tak, wiesz, że ten sposób może przynieść rozwiązanie Twoich problemów. Jeżeli nie, masz okazję przekonać się, jak działa ten mechanizm!

Zawierałeś ugodę z firmą windykacyjną?

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

Dyskutuj!


Monika Barzycka

Gredan Sp. z o.o. 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?