Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Opłata reklamowa 2025– co zmieni się dla...
Anna Ciecierska
sxc.hu
Podatnik.info

Opłata reklamowa 2025– co zmieni się dla przedsiębiorców?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Opłata reklamowa w 2025 roku

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych reguluje różnorodne podatki i opłaty lokalne, w tym m.in. podatek od nieruchomości, środków transportowych, opłatę targową, miejscową, uzdrowiskową, reklamową oraz opłatę od posiadania psów. Z kolei obwieszczenie ministra finansów z 25 lipca 2024 r. precyzuje maksymalne stawki tych podatków i opłat na rok 2025.

Gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty reklamowej, obejmującej tablice i urządzenia reklamowe. Może być ona pobierana wyłącznie na terenach, dla których ustalono zasady dotyczące lokalizacji obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Opłatę reklamową pobiera gmina zgodnie z ustalonymi zasadami.

Z czego składa się opłata reklamowa?

Opłata reklamowa dzieli się na:

- Część stałą – ryczałtową kwotę niezależną od powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego używanego do ekspozycji reklamy.

- Część zmienną – której wysokość zależy od pola powierzchni tablicy lub urządzenia reklamowego wykorzystywanego do wyświetlania reklamy.

- W przypadku urządzeń reklamowych o nieregularnym kształcie, gdzie nie da się wyznaczyć pola powierzchni służącej ekspozycji reklamy, wysokość opłaty określa się na podstawie pola powierzchni bocznej prostopadłościanu opisanego na danym urządzeniu.

Rada gminy ustala w uchwale zasady naliczania i poboru opłaty, terminy jej płatności oraz wysokość stawek, kierując się górnymi limitami ogłoszonymi przez Ministra Finansów. Dodatkowo, gmina może zarządzić pobór opłaty w drodze inkasa, określając inkasentów i ich wynagrodzenie, a także wprowadzić zwolnienia przedmiotowe, inne niż przewidziane ustawą.

Wartość uiszczonego podatku od nieruchomości za tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe, zaliczana jest na poczet opłaty reklamowej należnej od tej tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego.

Ile wyniesie opłata reklamowa w 2025?

W 2025 roku opłata reklamowa nadal będzie składać się z dwóch elementów: części stałej i części zmiennej. Część stała wynosi maksymalnie 3,72 zł dziennie i jest zryczałtowana, co oznacza, że jej wysokość nie zależy od rozmiarów tablicy reklamowej czy urządzenia reklamowego.

Z kolei część zmienna uzależniona jest od wielkości pola powierzchni, które służy do ekspozycji reklamy. Maksymalna stawka tej części to 0,34 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni dziennie. W przypadku reklam o niestandardowych kształtach, których powierzchnię trudno wyznaczyć, opłata zostanie obliczona na podstawie powierzchni bocznej prostopadłościanu opisanego na danym urządzeniu.

Możliwość różnicowania stawek przez jednostki samorządu terytorialnego

Rady gmin mają elastyczność w ustalaniu szczegółowych stawek w zależności od lokalizacji, wielkości czy rodzaju nośników reklamowych. Mogą także wprowadzić obowiązek składania deklaracji o opłacie reklamowej oraz określić szczegóły jej wypełniania i terminy składania.

Warto zauważyć, że choć górne limity stawek na 2025 rok są jasno określone, lokalne samorządy mogą dostosowywać opłatę do specyfiki danego obszaru. Dlatego przedsiębiorcy powinni śledzić lokalne uchwały, by dostosować się do obowiązujących zasad.

Kto z właścicieli nieruchomości jest zobowiązany do uiszczenia opłaty reklamowej?

Opłatę reklamową muszą uiszczać:

- właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste,

- użytkownicy wieczyści gruntów,

- osoby będące samoistnymi posiadaczami nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- posiadacze nieruchomości (lub ich części) oraz obiektów budowlanych (lub ich części), stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeśli:

a) posiadanie wynika z zawartej umowy, tytułu prawnego lub porozumienia z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (dawniej ANR),

b) posiadanie odbywa się bez tytułu prawnego.

Obowiązek wniesienia opłaty dotyczy sytuacji, gdy na nieruchomości lub obiekcie budowlanym znajdują się tablice lub urządzenia reklamowe, niezależnie od tego, czy są one wykorzystywane do wyświetlania reklam.

W przypadku współwłasności lub współposiadania nieruchomości bądź obiektu, opłatę reklamową ponoszą solidarnie wszyscy współwłaściciele lub współposiadacze.

Kiedy opłata reklamowa nie jest naliczana?

Opłaty reklamowej nie uiszcza się, gdy tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, objęte zasadami ustalonymi przez radę gminy dotyczącymi sytuowania małej architektury, tablic, urządzeń reklamowych i ogrodzeń:

  • Nie są widoczne z przestrzeni dostępnej publicznie.

  • Stanowią szyld, pod warunkiem zgodności z obowiązującymi zasadami i warunkami sytuowania obiektów określonymi przez gminę.

  • Pełnią funkcję wynikającą z obowiązku prawnego.

  • Służą wyłącznie do przekazywania informacji:

  • trwale upamiętniających osoby, instytucje lub wydarzenia,

  • o charakterze religijnym, związanym z działalnością kościołów lub związków wyznaniowych, jeśli tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe sytuowane są w granicach terenów użytkowanych na cele kultu religijnego, działalności kościelnej lub cmentarzy.

Dodatkowo, jeśli od tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego został już zapłacony podatek od nieruchomości, jego kwota jest zaliczana na poczet należnej opłaty reklamowej za tę samą tablicę lub urządzenie.

Podstawa prawna:

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70).

Obwieszczenie ministra finansów z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2025 (poz. 716)

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ustawa o sygnalistach: nowe standardy ochrony i obowiązki dla firm