Gotówka w nowej rzeczywistości ekonomicznej
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem debaty na temat gotówki w dobie cyfrowej rewolucji i nowej rzeczywistości ekonomicznej, w które udział wzięli czołowi eksperci polskiego rynku finansowego.
Rok 2020 był testem sprawności dla wielu dziedzin życia społecznego, jak i dla mechanizmów rynkowych. Pandemia sprzyja digitalizacji procesów i przeniesienia działań do świata cyfrowego, a aktywność konsumencka nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Czy wirtualne transakcje zawsze są bezpieczne i korzystne dla budżetu gospodarstw domowych? Jaka będzie rola gotówki w nowej rzeczywistości?
Gwarant bezpieczeństwa
Narodowy Bank Polski na przestrzeni ostatnich miesięcy podjął szereg działań mających na celu zapewnienie stabilności złotego i które przyczyniły się do ograniczenia spadku PKB Polski w okresie wyzwań podyktowanych pandemią, jak i będą wspierać ożywienie aktywności gospodarczej w roku 2021. Jako naczelna instytucja finansowa w naszym kraju, NBP zajął się także kwestią roli gotówki w obecnym czasie, kiedy megatrend cyfryzacji i digitalizacji procesów został dodatkowo wzmocniony okolicznościami związanymi z pandemią. NBP rozpoczął pracę nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki.
Gotówka 2021
W dobie intensyfikacji cyfrowych transakcji rola gotówki ulega znacznym zmianom. Jakie postulaty stoją za narodową strategią bezpieczeństwa gotówkowego NBP?
- gotówka jako jeden z filarów utrzymania wolności obywatelskich w zglobalizowanym świecie
- rozwój ekonomii bezgotówkowej może rodzić ryzyka dla suwerenności państw narodowych
- dostępność gotówki jest fundamentem bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury naszego państwa
- obrót gotówkowy w Polsce pomyślnie przeszedł niełatwy test, jakim było zwiększenie wypłat gotówkowych klientów, począwszy od marca 2020
- NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak to gotówka jest podstawą dającą nam wolność
- banknoty i monety emitowane jako prawny środek płatniczy co do zasady powinny być akceptowane we wszystkich transakcjach
Co w przyszłości?
Czy przyjmowana przez NBP strategia to swego rodzaju manifest w obronie starego porządku i nie poddaniu się całkowicie cyfrowym trendom?
Czy przejście - wydaje się nieuniknione - do świata bez transakcji gotówkowych rzeczywiście będzie wiązało się z ograniczeniem wolności i prywatności?
Jakich rozwiązań potrzebujemy?
Czym będzie narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki? Jakie obszary obejmie?
Dowiedz się więcej na temat narodowej strategii bezpieczeństwa gotówki na stronach Narodowego Banku Polskiego.
Obejrzyj wywiad z prof. Adamem Glapińskim,
Prezesem Narodowego Banku Polskiego