Jak zapłacić podatek PIT?
Rozliczenie zeznania rocznego, czyli deklaracji PIT składa się z wielu elementów. W przypadku gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę czekamy do końca lutego na deklarację podatkową PIT-11 od pracodawcy, w której znajdziemy wysokość składek i dochodów z ostatniego okresu rozliczeniowego.
Jak rozliczyć PIT-37 osoby do 26 roku życia?
Osoby do 26 roku życia cieszą się w Polsce dodatkową ulgą podatkową - zerowym podatkiem PIT. Tak zwana ulga dla młodych (czasami zwana: PIT 0, zerowy PIT, PIT dla młodych) ma na celu poprawę sytuacji finansowej młodych Polaków. Jak rozliczyć ulgę dla młodych? Czy osoby do 26 roku życia muszą składać PIT? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Podatek od kryptowalut
W Internecie można przeczytać wiele informacji opisujących podatek od kryptowalut, tj. kto powinien go płacić, kiedy i na jakich zasadach. Niestety, w wielu artykułach informacje zostały przekazane w sposób, który jest trudny do zrozumienia. W tym artykule w przystępny sposób przekazujemy niezbędne informacje na temat podatku od kryptowalut. Zapraszamy do lektury!
Niemcy – podatek PIT z tytułu zarobków za granicą
Choć obywatele polscy zatrudnieni za granicą na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, są zobowiązani do rozliczenia się z miejscowym organem skarbowym na terenie Niemiec, to powinni pamiętać o złożeniu odpowiedniej deklaracji podatkowej również w Polsce.
PIT-37 - co to jest? Do czego służy i dla kogo jest przeznaczona?
„PIT-37 − co to jest?” – to pytanie pojawia się najczęściej wśród najmłodszych podatników, którzy rozpoczęli karierę zawodową w minionym roku kalendarzowym. Tę deklarację co roku uzupełnia średnio 4 na 5 podatników. Zobacz, co należy wiedzieć o deklaracji PIT-37 oraz kto powinien wypełnić deklarację PIT-37!
Nie dostałem druku PIT od pracodawcy. Co teraz?
Obowiązkiem pracodawcy, jak i zleceniodawcy, jest przesłanie Ci do końca lutego informacji podatkowej PIT-11. Jeżeli tego nie dokona, narusza prawo podatkowe. Jednakże nieotrzymanie od pracodawcy formularza PIT-11 nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowej. Zobacz, co zrobić, jeżeli nie otrzymasz właściwego druku od płatnika.
Jak obniżyć podatek PIT?
Małymi krokami zbliża się termin składania deklaracji podatkowych. Wielu podatników, szczególnie przedsiębiorców zastanawia się jak obniżyć podatek dochodowy, aby uzyskać większy zwrot podatku. Jednym ze sposobów na szukanie dodatkowych pieniędzy są ulgi i zwolnienia podatkowe.
Do kiedy PIT za 2024 w 2025?
Terminowe złożenie zeznań podatkowych pozwala podatnikom uniknąć negatywnych konsekwencji, czyli naliczenia odsetek za zwłokę. W związku z tym, warto się zapoznać z obowiązującymi terminami składania zeznań podatkowych w 2025 roku i ich przestrzegać.
Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji PIT-36L za 2023 rok
Podatek dochodowy na podstawie PIT-36L rozliczają podatnicy, którzy wybrali liniową formę opodatkowania. Na druku PIT-36L za 2023 rok wykazują oni jedynie dochody osiągnięte z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i z działów specjalnej produkcji rolnej. Sprawdź gdzie powinni wykazać przychody z innych źródeł.
Jak wypełnić PIT-36L za 2023 w PIT-2024?
Deklarację PIT-36L mają obowiązek złożyć ci podatnicy, którzy zdecydowali się, żeby rozliczyć swoją działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego. Jak wypełnić PIT-36L, kto może wypełnić tę deklarację i jakich terminów musi przestrzegać? Zobacz różnicę pomiędzy PIT-36 a PIT−36L.
Podatek liniowy: odliczenia i ulgi w PIT-36L 2023/2024 − z jakich ulg możesz skorzystać
PIT-36L to formularz przeznaczony dla przedsiębiorców i wspólników spółek osobowych oraz osób rozliczających działy specjalne produkcji rolnej, które wybrały podatek linowy. Zobacz, z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać, kiedy wybrałeś podatek liniowy.
Kto składa PIT-36L w urzędzie skarbowym i jak najprościej wypełnić ten dokument?
Każdy z podatników ma obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym do końca kwietnia. Właściwy dokument muszą złożyć wszystkie osoby fizyczne, które w poprzednim roku osiągnęły jakikolwiek dochód. Jedną z wybieranych deklaracji jest PIT-36L, przeznaczony dla podatników, którzy wybrali liniową formę opodatkowania dochodów.
Firma upadła – co z pitem? Pytania i odpowiedzi na temat PIT 11 od byłego pracodawcy
Przedsiębiorcy z różnych powdów decydują się na likwidacje działalności. Taka decyzja wiąże się ze spełnieniem szeregu formalności. W tym momencie pojawiło się wiele pytań dotyczących zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Co musi wiedzieć pracodawca i pracownik? Odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez naszych czytelników.
Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11?
Nieotrzymanie deklaracji PIT-11 od swojego pracodawcy jest zaniedbaniem obowiązków, którym podlega każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Co ważniejsze, sytuacja ta stwarza podatnikowi nie lada problem, gdyż nie dysponuje kompletnym wykazem uzyskanych przez siebie dochodów.
PIT-11 wyślij przez internet
Wysłanie informacji PIT-11 do pracownika mailem to oszczędność czasu i kosztów dla przedsiębiorstwa. Korzystają na tym także sami adresaci, którym łatwiej jest zarchiwizować i w razie potrzeby odnaleźć takie dokumenty. PIT-11 można też udostępniać pracownikom w PDF-ie, za pomocą wewnętrznej dobrze zabezpieczonej platformy internetowej.
PIT-38 Do kiedy PIT-38?
Podatnicy, którzy w 2023 roku uzyskali przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, instrumentów finansowych lub udziałów w spółkach, muszą do 30 kwietnia 2024 roku złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT38.
PIT-38 – co to jest i kto go wypełnia?
PIT-38 − co to jest? To przede wszystkim deklaracja przeznaczona dla giełdowych graczy, a więc osób, które w danym roku podatkowym dokonały odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach. PIT-38 − czego dotyczy, jak obliczyć podatek i kto składa tę deklarację do urzędu skarbowego.
Jak wypełnić PIT-38?
Deklaracja PIT 38 przeznaczona jest dla podatników, którzy w 2023 roku uzyskali dochody z giełdowej sprzedaży papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, a także udziałów w spółkach. W 2024 roku należy go złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.