Podatek liniowy: odliczenia i ulgi w PIT-36L 2023/2024 − z jakich ulg możesz skorzystać
PIT-36L to formularz przeznaczony dla przedsiębiorców i wspólników spółek osobowych oraz osób rozliczających działy specjalne produkcji rolnej, które wybrały podatek linowy. Zobacz, z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać, kiedy wybrałeś podatek liniowy.
Podatek liniowy – na czym polega?
Forma liniowa oznacza, że niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów, stosuje się podatek dochodowy w stałej stawce 19%. Nie zakłada ona kwoty wolnej od podatku ani opodatkowania nadwyżek dochodu ponad 85.528 zł wyższą stawką. Jeśli osoba, która rozlicza się na PIT-36L, uzyskuje jednocześnie przychody z innych źródeł, musi złożyć też inne deklaracje podatkowe − odpowiednio PIT-36, PIT-37 czy PIT-28. Uznaje się, że podatek liniowy jest najbardziej opłacalny, kiedy roczny dochód wynosi przynajmniej 100 tys. zł.
Termin na złożenie deklaracji PIT-36L mija 30 kwietnia roku podatkowego, który następuje po roku rozliczanym na zeznaniu. W 2024 r. będzie to wtorek.
Aby móc rozliczać podatek dochodowy liniowo, należy złożyć oświadczenie o podjęciu takiego wyboru, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskałeś pierwszy przychód. Jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu, oświadczenie należy złożyć do końca roku podatkowego. Po złożeniu takiej deklaracji podatek liniowy będzie naliczany do momentu, w którym podatnik zrezygnuje lub utraci prawo do takiego rozliczenia.
Z podatku liniowego mogą skorzystać m.in.:
-
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
-
Wspólnicy spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej.
-
Komandytariusz i komplementariusz spółki komandytowej.
-
Osoby prowadzące działalność w działach specjalnych produkcji rolnej.
Ograniczenia PIT-36L − czego nie odliczysz od podatku liniowego?
Podatnicy, którzy składają PIT-36L, nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ani jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Nie jest to możliwe nawet, jeśli część ich dochodów jest rozliczana według skali podatkowej, na przykład na PIT-36 lub PIT-37.
W przypadku podatku liniowego brak jest kwoty wolnej od podatku.
Podatek liniowy − co można odliczyć?
Jakie ulgi podatkowe przysługują Ci, kiedy wybierzesz podatek liniowy? Odliczenia, które możesz dokonać w deklaracji PIT-36L są znacznie skromniejsze. Rozliczając się na druku PIT-36L możesz uwzględnić jedynie część ulg podatkowych dostępnych dla podatników PIT, natomiast te dla podatników CIT nie są dostępne.
Oto ulgi, z których można skorzystać:
-
ulga B+R (na działalność badawczo – rozwojową), w celu jej rozliczenia należy złożyć załącznik PIT/BR;
-
składki ZUS (emerytalno – rentowa, wypadkowa i chorobowa);
-
IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego);
-
ulga abolicyjna (dochody zagraniczne).
Podatek liniowy pozwala także na odliczenie tzw. straty podatkowej. Dodatkowo, od podatku liniowego możesz odliczyć koszty uzyskania przychodu.
Dodatkowo w 2019 r. wprowadzono nową ulgę tzw. ulgę termomodernizacyjną. Przysługuje ona podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, która wymaga termomodernizacji.
Odliczenia są uwzględnianie w deklaracji, pod warunkiem, że:
-
nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
-
nie odliczono ich od dochodów opodatkowanych na zasadach skali podatkowej,
-
nie odliczono ich od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
-
nie zwrócono ich podatnikowi w żadnej formie.