Rada Fiskalna - nowa instytucja od 2026 roku
Od 2026 roku w Polsce rozpocznie działalność nowa instytucja finansowa – Rada Fiskalna. Jej powołanie ma na celu wzmocnienie kontroli nad polityką budżetową państwa oraz zapewnienie większej stabilności finansowej. Rada Fiskalna ma za zadanie monitorowanie i ocenę kondycji finansów publicznych, w tym zgodności planów budżetowych z ustalonymi regułami fiskalnymi oraz celami polityki gospodarczej. Przeanalizujmy, jak będzie działać Rada Fiskalna, jakie są jej główne zadania, a także w jaki sposób wpłynie na system finansowy Polski.
Ulga na własne cele mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?
Podatnicy, którzy decydują się na sprzedaż nieruchomości, są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieje możliwość obniżenia tego zobowiązania lub całkowitego zwolnienia. Taką szansę zapewnia podatnikom ulga na własne cele mieszkaniowe.
Uwaga: szykują się zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Czego możemy spodziewać się w 2025 roku?
Rząd pracuje nad nowymi przepisami, które wprowadzą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Regulacje mają obowiązywać już od 2025 roku. Każdy pracodawca, który zdecyduje się na pozyskanie pracowników z zagranicy, powinien znać szczegółowe zapisy przygotowanego projektu ustawy. O czym należy pamiętać, gdy wejdą w życie nowe przepisy? Odpowiadają eksperci Podatnik.info!
Dni wolne od pracy w 2025 roku – kiedy zaplanować urlop, by zyskać więcej dni na wypoczynek?
Każdy z nas czeka na dni wolne od pracy, planując urlop i wykorzystując długie weekendy, aby odpocząć od codziennych obowiązków. W 2025 roku kalendarz dni wolnych od pracy daje sporo okazji na przedłużone weekendy, a odpowiednie planowanie urlopu pozwoli maksymalnie wykorzystać czas na regenerację i odpoczynek. Sprawdźmy, które dni będą wolne od pracy w 2025 roku oraz jak zaplanować urlop, aby uzyskać dodatkowe wolne dni.
Czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024?
Ulgi podatkowe umożliwiają obniżenie zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Katalog odliczeń podlega szczegółowym kryteriom, które należy spełniać, by móc skorzystać z preferencji. Wśród podatników pojawiają się często wątpliwości o należne im prawa. Czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024? Na czym polega ulga mieszkaniowa? Przykłady analizują eksperci Podatnik.info!
Zasiłek pielęgnacyjny a świadczenie pielęgnacyjne – sprawdź różnice i najważniejsze informacje
Podatnikom przysługuje prawo do korzystania ze świadczeń, które wypłacają organy zajmujące wspieraniem osób potrzebujących. Różnią się one jednak warunkami do spełnienia oraz uprawnionymi do pobierania dodatkowych środków. Szeroko pojęte pielęgnacyjne to wsparcie, które przybiera różne formy.
Wyższe opłaty i kary za marnowanie żywności – co oznaczają dla przedsiębiorstw?
Rząd planuje aż pięciokrotnie zwiększyć opłaty za marnowanie żywności w sklepach, co wynika z nowego projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowych regulacji, będą musieli liczyć się także z wyższymi karami finansowymi. Zmiany te mają na celu walkę z nadmiernym marnowaniem żywności, a ich skutki odczują przede wszystkim sieci handlowe i duże sklepy spożywcze. Kogo dokładnie obejmą nowe przepisy?
Ulga na nowe technologie – kto może z niej skorzystać?
Ulga na nowe technologie to jedno z rozwiązań, które zostało wprowadzone do polskiego systemu podatkowego w ramach Nowego Polskiego Ładu. Umożliwia obniżenie zobowiązania podatkowego o dodatkową kwotę. W efekcie wśród podatników pojawiają się wątpliwości, co obejmuje ulga na nowe technologie i dla kogo jest przeznaczona. Dlatego na te pytania odpowiadają eksperci Podatnik.info!
Renta rodzinna a renta wdowia – to warto wiedzieć!
Od 1 stycznia 2025 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie, z którego będą mogli skorzystać seniorzy. Część z nich korzysta już z innych rozwiązań zapewnianych przez państwo. W efekcie pojawia się wiele pytań o możliwość pobierania kilku świadczeń jednocześnie.
Ryczałt energetyczny - kto może go otrzymać i jak ubiegać się o świadczenie?
Ryczałt energetyczny to dodatek finansowy, który przysługuje niektórym emerytom i rencistom, mający na celu zrekompensowanie kosztów związanych z wydatkami na energię elektryczną. Świadczenie to jest przyznawane na podstawie określonych przepisów i obejmuje wybrane grupy osób, w tym kombatantów czy inwalidów wojennych. Dowiedz się, kto może skorzystać z ryczałtu energetycznego, jakie są warunki jego przyznania oraz w jaki sposób można go uzyskać.
Szara strefa - co to jest, przyczyny, skutki i sposoby walki z tym zjawiskiem
Szara strefa to część gospodarki, w której działalność prowadzona jest bez zgłaszania dochodów do odpowiednich urzędów, co skutkuje unikaniem podatków i innych obowiązkowych opłat. W Polsce szara strefa obejmuje różne sektory, takie jak usługi, handel czy budownictwo, i choć może przynosić korzyści krótkoterminowe, długofalowo osłabia rozwój gospodarczy i budżet państwa.
Przejście z ulgi na start na mały ZUS – co warto wiedzieć?
Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną działalność gospodarczą, korzysta tzw. ulgi na start. Koniec okresu jej obowiązywania wiąże się często z wątpliwościami. Jak zmieniają się zasady, kiedy przychodzi czas na przejście z ulgi na start na mały ZUS? Co stanie się, kiedy nie zdążymy dopełnić formalności w terminie? Odpowiadają eksperci Podatnik.info.
ZUS ZSWA - co to jest i kto go składa?
ZUS ZSWA to formularz składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który dotyczy zgłoszenia pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dokument ten muszą wypełnić i złożyć płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby narażone na szczególne zagrożenia zdrowotne lub wykonujące prace wymagające ponadprzeciętnej odpowiedzialności.