Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Rozlicz PIT 28/B Online za rok 2024 w 2025

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Apple Mac OS
Linux
Linux
Android
Android
Spis treści:

Programem PIT pro 2024/2025 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT 28/B

  1. Załącznik PIT-28/B stosują podatnicy, którzy są wspólnikami w spółce jawnej lub cywilnej.
  2. Formularz podatkowy PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28/B należy złożyć do 30 kwietnia 2025.
  3. Za pomocą programu do rozliczania PIT możesz szybko i sprawnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dzięki temu otrzymasz również szybszy zwrot nadwyżki podatku.

PIT 28B - załącznik do PIT-28 - co to jest?

Druk PIT-28B to dane o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Płatnicy podatku zryczałtowanego składają w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-28, ale nie tylko.

Do kiedy złożyć PIT-28/B?

PIT-28/B nie jest samodzielną deklaracją i należy ją przesłać do Urzędu wraz z PIT-28 2024. Ten dokument stanowi załącznik do formularza PIT-28, który jest podstawą do rozliczenia przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatku dochodowym. Wszystko zależy od tego, co podlega opodatkowaniu ryczałtem. PIT-28 za 2024 oraz załączniki do niego (w tym PIT-28/B) należy złożyć w 2024 r. do 30 kwietnia.

Kto wypełnia PIT-28/B?

Formularz PIT-28/B dotyczy tych z podatników (osób fizycznych), którzy rozliczają przychody z tytułu spółek cywilnych i jawnych, które zdecydowały się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nie używają tego druku ryczałtowcy, których przychody pochodzą z samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, ani osoby uzyskujące przychody z tzw. wynajmu prywatnego. Wynajmem prywatnym nazywa się potocznie najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę i umowy podobne, rozliczane poza działalnością gospodarczą.

Wspólnicy – kto powinien złożyć PIT-28B?

Niezależnie od tego, ilu jest wspólników w składzie spółki jawnej lub cywilnej, rozliczają się oni osobno. Nie ma możliwości rozliczenia podatkowego spółki jako firmy – każdy ze wspólników składa własne zeznanie PIT-28 online oraz załącznik PIT-28/B.

Deklarację PIT-28 oraz załącznik PIT-28B muszą złożyć wszyscy wspólnicy spółki, a nie spółka cywilna lub jawna. Nie trzeba dodatkowo składać łącznie z nimi druku PIT/B.

UWAGA! Pomimo obowiązku osobnego rozliczania się każdego ze wspólników, należy pamiętać, że forma opodatkowania musi być wspólna dla wszystkich. Oznacza to, że wspólnicy muszą razem podjąć decyzję o tym, czy spółka będzie rozliczana na zasadach ogólnych czy ryczałtem. Nie ma możliwości, by część wspólników rozliczała się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a pozostali na zasadach ogólnych!

Jak wypełnić PIT-28/B 2024/2025?

W załączniku PIT-28B wpisuje się szczegółowo wszystkie źródła przychodu ze spółek cywilnych i jawnych opodatkowanych ryczałtem. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi spółka, a co za tym idzie – jaka stawka ryczałtu jej dotyczy, dane o przychodzie wpisuje się w odpowiednie pola.

Rozliczając ryczałtem przychody z kilku spółek cywilnych lub jawnych, należy wszystkie z nich wskazać w PIT-28/B.

Danych z zeznania podatkowego PIT-28/B nie można wpisać na załączniku PIT-28/A. Są to zupełnie inne załączniki - traktowane rozłącznie. Jeśli prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej lub jawnej musisz złożyć dwa niezależne druki załączników. Jeden z tytułu działalności w spółce i drugi, w którym wskażesz przychody prywatne (jeśli posiadasz takie poza spółką). Jeżeli występujesz tylko i wyłącznie jako wspólnik – składasz deklarację PIT-28 oraz PIT-28B, bez konieczności składania załącznika PIT-28/A.

Wiele spółek = wiele druków PIT-28/B?

Podatnicy, którzy są członkami większej liczby spółek cywilnych lub jawnych, które są opodatkowane na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczyć je na jednym druku PIT-28/B. Dane o przychodach kolejnych spółek należy wpisać w odpowiednie pola, a jeśli ich zabraknie (bo spółek jest dużo) – po prostu wziąć kolejny druk PIT-28/B. Trzeba jednak pamiętać, aby w odpowiednim miejscu formularza zaznaczyć, że załączamy więcej niż jeden druk. Część C.3. w formularzu PIT-28/B, który składa się z kilku druków, należy wypełnić tylko raz – nie trzeba powtarzać informacji na każdym arkuszu.

Rozliczenie PIT-28B przez internet – szybciej i prościej!

Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania się z Urzędem Skarbowym przez internet. To duże ułatwienie – również dla płatników ryczałtu. Za pomocą programu do zeznania PIT można samodzielnie dokonać obowiązkowego rozliczenia, a co więcej – wysłać je do US bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach!

Program PIT Pro 2024/2025 – również dla PIT-28/B – jest wyposażony w system podpowiedzi, które prowadzą podatnika niemalże za rękę. Wskazują kolejne pola, podpowiadają, co w nie wpisać, alarmują, gdy w rozliczeniu znajdą się błędy… A przesyłane przez internet dane szyfrują – tak by zawsze były bezpieczne.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest PIT-28B?

Załącznik PIT-28B to informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek). Składa się ją wraz z deklaracją PIT-28.

Jak wypełnić PIT-28B?

PIT-28B nie stanowi odrębnej deklaracji podatkowej. Możesz wypełnić ją za pośrednictwem programu podatnik.info. Dane PIT-28B nie powinny być wpisywane również w załączniku PIT-28A.

Dla kogo jest PIT-28B?

Załącznik PIT-28B dotyczy podatników opodatkowanych ryczałtem. Składają ją osoby deklarujące przychody spółek cywilnych lub jawnych.

Do kiedy należy rozliczyć PIT-28B?

Informację PIT-28B składa się jako załącznik deklaracji PIT-28. Termin złożenia upływa ostatniego dnia lutego następującego po roku podatkowym. W 2025 r. termin ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT-28 wraz z załącznikiem mija 30 kwietnia. 

Nie mogę wydrukować deklaracji

Masz problem z wydrukiem deklaracji PIT-28 z załącznikiem PIT-28/B? By wydrukować lub pobrać na komputer zeznanie wraz z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) po wysłaniu rozliczenia lub zapisaniu go na koncie: 1. Wejdź na stronę www.podatnik.info. 2. Przejdź do zakładki MOJE KONTO (prawy górny róg ekranu). 3. Zaloguj się na swoje konto podając adres e-mail i hasło. 4. Na środku ekranu zobaczysz „Moje Centrum Podatnika” – w nim znajdziesz wszystkie swoje PITy. 5. Wybierz PIT, który Cię interesuje i kliknij „Pobierz UPO”. 6. Pobierz dokument w formacie PDF. 


Ocena programu:
ikona gwiazdy ikona gwiazdy ikona gwiazdy ikona gwiazdy ikona gwiazdy 3/4
(4.6/5), głosów: 557

Poradniki Podatkowe

Formularze PIT

Formularze PIT do druku