Załączniki do PIT – sprawdź, które z nich powinieneś złożyć razem z deklaracją podatkową
Często rozliczenie się z urzędem skarbowym wiąże się nie tylko ze złożeniem deklaracji podatkowej za poprzedni rok, ale również dołączeniem do niej odpowiedniego załącznika. Bez tego przesłany formularz będzie wymagał złożenia korekty, a to będzie skutkować dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku.
Załączniki do PIT – czemu służą i jak je złożyć?
Załączniki do PIT to formularze, bez których część składanych zeznań podatkowych może okazać się nieważna. Przed złożeniem deklaracji należy bezwzględnie zorientować się, czy razem z nią nie będzie konieczne dostarczenie jednego z załączników. Do czego służą załączniki? Dzięki nim podatnik może odliczyć od dochodu poszczególne ulgi. Co ważne, załączniki do PIT nie mogą być dostarczone do urzędu skarbowego oddzielnie, a jedynie wraz z daną deklaracją roczną. Można załączyć je również wysyłając PIT online.
Najpopularniejsze załączniki do PIT – kiedy je wybrać?
Z załączników do PIT mają wynikać wykazane w zeznaniu podatkowym kwoty dochodu, przychodu czy ulg podatkowych. Zobacz, do którego z formularzy możesz dołączyć załączniki do PIT:
-
PIT-36: PIT-B, PIT-BR, PIT-D, PIT-DS, PIT-2K, PIT-M, PIT-O, PIT-Z, PIT-ZG,
-
PIT-36L: PIT-B, PIT-BR, PIT-DS, PIT-Z, PIT-ZG,
-
PIT-37: PIT-O, PIT-D, PIT-2K,
-
PIT-38: PIT-ZG,
-
PIT-39: PIT-ZG,
-
PIT-28: PIT-28A, PIT-28B, PIT-O.
Załącznik PIT-O
Załącznik PIT-O wybierzesz wtedy, gdy korzystasz z odliczeń od przychodu lub od podatku i rozliczasz się na deklaracji PIT-37. W PIT-O możesz wykazać m.in.:
-
ulgę na dzieci,
-
ulgę internetową,
-
darowizny na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa lub cele kultu religijnego,
-
wydatki na cele rehabilitacyjne,
-
ulgę z tytułu pracy za granicą,
-
wpłaty na IKZE,
-
wydatki na nabycie nowych technologii.
W przypadku PIT-O konieczne jest udokumentowanie poszczególnych ulg. Związanych z tym dokumentów nie trzeba dostarczyć do urzędu, a jedynie zachować na wypadek kontroli.
Załącznik PIT-B
PIT-B jest istotnym załącznikiem dla osób prowadzących własną działalność. Mogą ją złożyć przedsiębiorcy składający zeznania PIT-36 i PIT-37. W PIT-B zawrą informację dotyczącą wysokości dochodu działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym. Na druku można wykazać m.in. dane o:
-
wartościach przychodów i kosztów z tytułu działalności,
-
prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej,
-
spółce osobowej lub cywilnej, w której jest się wspólnikiem.
Załącznik PIT-M
Składając zeznanie podatkowe podatnik ma obowiązek wykazać nie tylko swoje przychody, ale również te, które osiągnęły jego niepełnoletnie dzieci. Wartość zarobków dziecka należy wykazać w załączniku PIT-M. Ten formularz składają wyłącznie osoby wypełniające PIT-36. Jeśli rozliczają się na formularzu PIT-37, powinny zmienić deklarację i wypełnić PIT-36 oraz PIT-M. W załączniku podaje się informacje dotyczące dochodów pochodzących z:
-
praw majątkowych,
-
najmu lub dzierżawy,
-
rent.
Pamiętaj, że załączniki możesz dostarczyć do urzędu nie tylko składając deklarację samodzielnie lub wysyłając ją pocztą, ale również wypełniając zeznanie PIT online. Załączniki dostarczysz przez internet wraz z e-deklaracją.