Dochody zwolnione z podatku, czyli czego nie trzeba wpisywać w PIT 2018/2019
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, niektórzy podatnicy uzyskują dochody zwolnione z podatku. Wbrew pozorom jest ich niemało – na liście kategorii dochodów, z których nie trzeba się rozliczać, jest ponad 100 pozycji.
Dostałeś PIT-11. Co teraz?
Jeśli rozliczasz się za pomocą formularza PIT-36 lub PIT-37, do rozliczeń potrzebny Ci jest PIT-11, który sporządza Twój pracodawca, zleceniodawca lub ZUS. To w nim znajdują się informacje niezbędne do tego, żeby rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dowiedz się, co należy zrobić z formularzem PIT-11, by poprawnie uzupełnić swoje zeznanie podatkowe.
Załączniki do PIT – sprawdź, które z nich powinieneś złożyć razem z deklaracją podatkową
Często rozliczenie się z urzędem skarbowym wiąże się nie tylko ze złożeniem deklaracji podatkowej za poprzedni rok, ale również dołączeniem do niej odpowiedniego załącznika. Bez tego przesłany formularz będzie wymagał złożenia korekty, a to będzie skutkować dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku.
Jak korzystać z kalkulatorów podatkowych w PIT 2018-2019?
Podatnicy bez szczegółowej wiedzy z zakresu finansów miewają trudności z samodzielnym obliczeniem przewidywanej płacy czy wysokości podatku. Z pomocą przychodzą kalkulatory podatkowe, z których korzystają zarówno przedsiębiorcy, biura księgowe, jak i pozostali podatnicy.
Jakie dokumenty są potrzebne do wypełnienia PIT?
Zanim siądziesz do wypełniania deklaracji PIT, powinieneś przygotować kilka dokumentów, dzięki którym dowiesz się, co wpisać do poszczególnych rubryk w formularzu. Nie wiesz, co jest potrzebne, by poprawnie zrobić rozliczenie PIT?
Wspólne rozliczenie PIT 2018/2019 - jak najkorzystniej rozliczyć PIT z małżonkiem?
Rozliczenie deklaracji PIT z małżonkiem to spore udogodnienie. Wystarczy wypełnić jeden formularz, a zwrot podatku otrzymujemy tym samym przelewem. Co ważniejsze, dzięki wspólnemu rozliczeniu mamy możliwość zapłacenia niższego podatku, niż w przypadku odrębnych PIT-ów. Kto może wypełnić deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną?
Podatek PIT na raty - dla kogo? Jak zapłacić?
Zwrot podatku nie jest jedyną konsekwencją złożenia zeznania podatkowego. Jeśli zapłaciłeś zbyt niską kwotę w zaliczkach na podatek PIT, Twoim obowiązkiem będzie uregulowanie różnicy w urzędzie skarbowym. Co w przypadku, gdy nie możesz pozwolić sobie na natychmiastową spłatę należności?
Limit dla małego podatnika w 2020 roku
Szykują się kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rada Ministrów pracuje nad zmniejszeniem obowiązków biurokratycznych dla osób prowadzących własną działalność.
Leasing a podatki. Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 2018/2019?
Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing. Z rozwiązania korzystają głównie mikro i małe firmy, które wolą leasing od kredytów. Zdecydowanie najczęściej leasingowymi przedmiotami są pojazdy: 43,9% stanowią pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony, 26,7% - transport ciężki.
Odsetki za spóźniony podatek - sprawdź co Ci grozi jeśli zapomniałeś o uregulowaniu podatku
Nie zapłaciłeś w terminie zaliczki na PIT? Zapomniałeś o racie podatku lub nie zdążyłeś opłacić podatku na czas? Za to wszystko grożą Ci odsetki za spóźniony podatek. Warto mieć świadomość, że zaległość obejmuje zarówno bazową kwotę, jak i jej oprocentowanie. Jak nalicza się taką sumę i czy istnieje sposób na uniknięcie odsetek?