Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku za 2020?
Często po rozliczeniu przez podatnika zeznania PIT okazuje się, że musi on dokonać dopłaty podatku. Wpłaty należy dokonać do właściwego według naszego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.
Przejdź do następnych akapitów:
- W jakim terminie należy uregulować dopłatę podatku za 2020?
- W jaki sposób dokonuje się wpłaty?
- Jakie mogą być konsekwencje niezapłacenia dopłaty podatku?
W jakim terminie należy uregulować dopłatę podatku za 2020?
Ważne jest, aby wynikający z naszego zeznania podatek zapłacić bez względu na jego wysokość. Należy to zrobić do 2 maja 2021 roku, podobnie jak w przypadku ostatecznego terminu złożenia deklaracji rocznej. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obu czynności nie trzeba robić jednocześnie. Oznacza to, że dostarczyć rozliczenie roczne do organu podatkowego oraz zapłacić dopłatę podatku można w dwóch różnych terminach pod warunkiem, iż uczynimy to przed końcem kwietnia.
W jaki sposób dokonuje się wpłaty?
Dopłatę podatku należy wpłacić do właściwego według naszego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Płatności możemy dokonać zarówno w kasie urzędu, jak i za pomocą przelewu w placówce Poczty Polskiej lub w banku. Dane niezbędne do zrealizowania transakcji możemy znaleźć na stronie internetowej organu podatkowego. Ponadto warto pamiętać, że zgodnie z art. 60 ordynacji podatkowej terminem zapłaty podatku jest:
- przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
- w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.
Oprócz tego osoba dokonująca przelewu powinna podać w nim następujące dane identyfikacyjne:
- imię,
- nazwisko,
- adres,
- nr identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP),
- nazwę formularza podatkowego, z którego wynika podatek do zapłaty (np. PIT-37).
Przykład prawidłowo wypełnionego formularza wpłaty gotówkowej:
Przykład prawidłowo wypełnionego formularza polecenia przelewu:
Jakie mogą być konsekwencje niezapłacenia dopłaty podatku?
Wielokrotnie zdarza się, że podatnicy nie regulują swoich zobowiązań wobec fiskusa z powodu ich zdaniem „błahych” do zapłaty kwot. Urząd skarbowy może z własnej inicjatywy umorzyć niewielki dług do wysokości nieprzekraczającej kwoty 58 zł, czyli pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Jednak w praktyce organy podatkowe czynią to bardzo rzadko.
W konsekwencji skarbówka może upomnieć się o zaległości podatkowe po bardzo długim okresie czasu od momentu ich wystąpienia. Skutkować to będzie koniecznością ich spłacenia razem z odsetkami podatkowymi, których wysokość wynosi obecnie 14 proc. Ponadto podatnik może zostać obciążony sankcjami karno-skarbowymi.
Nie zwlekaj i już dziś szybko i wygodnie rozlicz się za pomocą programu PIT pro 2020/2021 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
Dzięki temu zyskujesz:
- Darmowy program za 0 zł
- Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
- Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
- Szybki zwrot nadpłaty podatku
- Wszystkie aktualne druki PIT 2020/2021 wraz załącznikami
- Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Moje Centrum Podatnika)
Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2020/2021 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2020/2021.