Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Informacje: Prezes Zarządu Instytutu Studiów Podatkowych Doradca Podatkowy nr 00001 Najbardziej znany specjalista w dziedzinie podatków i prawa podatkowego. Autor i współautor kilku tysięcy publikacji książkowych i artykułów poświęconych głównie podatkom i prawu podatkowemu. W latach 1992-1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Za jego kadencji m.in. wprowadzono podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, banderolowanie wyrobów akcyzowych, ulgi inwestycyjne w podatkach dochodowych, przepisy o identyfikacji podatników (NIP); Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej oraz na innych uczelniach.
Definicja konkursu na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 2015-02-24 Zgodnie z ustawą o PIT wolne od podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.
Kiedy powstaje przychód należny w dostawie zgodnej z warunkami Incoterms CIP? 2014-10-01 Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.
Czasowe wyłączenie z używania środka trwałego a amortyzacja 2014-09-29 Zgodnie z art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., który określa, jakie składniki majątku (środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) nie podlegają amortyzacji.
Faktura wystawiona na wspólników spółki, która nie rozpoczęła jeszcze działalności, nie pozbawia spółki prawa do odliczenia 2013-07-15 Spółka cywilna ma prawo odliczyć podatek naliczony od wydatków inwestycyjnych, które miały służyć prowadzeniu przez spółkę działalności gospodarczej, poniesionych przez wspólników tej spółki.
Podatnik może odliczyć część czy całość należności wynikającej z kwestionowanej faktury? 2013-03-22 Czy podatnik ma prawo do odliczenia całości podatku od towarów i usług, który wynika z faktury dokumentującej nabycie przez niego mediów, w przypadku gdy część należności z niej wynikająca jest kwestionowana?
Nie ma już „kopii” faktur podatkowych – dotyczy VAT 2013-03-08 Od dnia 1 kwietnia 2013 r. weszły w życie zmiany w art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług.