Bezrobocie rośnie, a przedsiębiorcy nie zamierzają...
KS
http://sxc.hu/

Bezrobocie rośnie, a przedsiębiorcy nie zamierzają zatrudniać nowych pracowników

Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 13,3 proc., wobec 12,5 proc. w grudniu 2011 roku – tak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - Niestety, sprawdzają się prognozy, że sytuacja na rynku pracy w tym roku będzie trudna, ponieważ słabnie koniunktura gospodarcza - mówi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jest źle, może być jeszcze gorzej z szansą zdobycia zatrudnienia

Bezrobocie może jeszcze wzrosnąć. Pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy, bo skończyły się prace sezonowe. A tymczasem w grudniu 2011 r. skończyły się umowy o pracę na czas określony i ludzie ruszają po zasiłek, a urzędy pracy przeżywają oblężenie. Ograniczenie wydatków Funduszu Pracy spowodowało, że urzędy pracy mają w tym roku mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Fundusz zmniejszył wydatki na niektóre programy aktywizacyjne, przewidując zaledwie 5 mln zł na projekty pilotażowe, czy 20 mln zł na programy specjalne. Tymczasem to właśnie takie projekty kierowane są do grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, np. kobiet, niepełnosprawnych, czy długotrwale bezrobotnych.

W ubiegłym roku wśród przedsiębiorców panował znacznie większy optymizm w kwestii zwiększenia zatrudnienia

Ten rok będzie bardzo trudny dla rynku pracy. Co prawda ponad 70 proc. pracodawców nie przewiduje zmian kadrowych w swoich przedsiębiorstwach, ale jedynie 14 proc. zamierza zatrudniać nowe osoby (a 11 proc. wskazuje na zwolnienia). Rok temu prognozy były znacznie lepsze - aż 65 proc. firm planowało zwiększenie zatrudnienia.

Spada liczba zamówień firm z Europy Zachodniej

Warto pamiętać, że od 1 lutego br. została podwyższona o 2 pkt proc. składka rentowa, przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa. To także negatywnie wpływa na rynek pracy.
Bardzo ważna jest również sytuacja ekonomiczna w Europie Zachodniej, która dla wielu przedsiębiorców, szczególnie reprezentujących branżę produkcyjną, jest dużym rynkiem zbytu. Tymczasem firmy mają z tamtejszych rynków znacznie mniej zamówień na dwa pierwsze kwartały roku niż zazwyczaj - dodaje Monika Zakrzewska.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Korzyści z podjęcia pracy przez niepełnosprawnego