Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Błędy w PIT-11? To podatnik ma problem, a nie pracodawca
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Błędy w PIT-11? To podatnik ma problem, a nie pracodawca

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Do kiedy PIT-11 w skarbówce?

Płatnik ma obowiązek dostarczyć podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu PIT-11 do końca lutego 2018 r., a następnie pracownik na jego podstawie musi rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia bieżącego roku. 

Co jednak zrobić w przypadku, gdy naszym zdaniem PIT-11 zawiera błędy? Zdecydowanie pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z płatnikiem w celu weryfikacji i dokonania korekty danych, takich jak np. pomyłki w danych osobowych, adresowych lub wskazaniu niewłaściwego urzędu skarbowego.

Ponadto warto porównać dane finansowe w PIT-11 z informacjami ujętymi np. „paskach” z wynagrodzeń lub wyciągami bankowymi. Dzięki temu pracodawca będzie miał czas na przekazanie nam prawidłowego wzoru PIT-11, nim złożymy zeznanie roczne w urzędzie. Jeżeli jednak rozliczyliśmy się już z fiskusem na podstawie błędnej informacji od płatnika, to należy złożyć korektę PIT-37 wraz z uzasadnieniem jej przyczyn.

Kto jest odpowiedzialny za błędy w PIT-11?

Obowiązkiem podatnika(a nie płatnika sporządzającego PIT-11) jest prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego za 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. Natomiast zakład pracy musi obliczyć i pobrać zaliczki na podatek, a następnie przekazać wymaganą kwotę do urzędu skarbowego.

W momencie złożenia przez podatnika we właściwym dla jego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym zeznania PIT-37 ponosi on odpowiedzialność za różnicę wykazaną w PIT-11 a kwotą faktycznie należną fiskusowi. Stanie się tak w sytuacji, gdy z naszego rozliczenia rocznego wynika, że musimy zapłacić wyższą kwotę podatku niż przekazał w naszym imieniu pracodawca.

Tak więc jeżeli z naszych obliczeń wynika, że faktycznie nasze zarobki były wyższe niż te zawarte przez płatnika w PIT-11 lub musimy zapłacić wyższy podatek niż w trakcie 2017 r. pobrał od nas pracodawca w formie zaliczek, to powinniśmy w deklaracji PIT-37 wykazać przychód w odpowiedniej wysokości. Należy pamiętać, że podatnik nie ponosi odpowiedzialności w związku z zaniżeniem lub nieujawnieniem przez płatnika podstawy opodatkowania - do wysokości zaliczki, którą zobowiązany pobrać jest pracodawca, jeżeli pracownik uzyskuje zarobki z:

  • stosunku pracy,
  • służby i stosunków pokrewnych,
  • działalności wykonywanej osobiście
  • przychodów z praw majątkowych.


Oznacza to, że w rocznej deklaracji podatkowej należy ująć koszty uzyskania przychodu faktycznie nam przysługujące.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na własne cele mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?