Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Jak rozliczyć drugi samochód w jednoosobowej firmie?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak rozliczyć drugi samochód w jednoosobowej firmie?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podatnik ma prawo wziąć w leasing drugi samochód, jeżeli w przypadku kontroli będzie w stanie uzasadnić przed urzędem skarbowym, że samochód jest wykorzystywany na potrzeby firmy. Nie ma bowiem przepisów, które by ograniczały przedsiębiorcę w kwestii liczby środków trwałych, które wykorzystuje w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. 
 

Zgodnie z obowiązującym prawem kosztem firmy może być każdy wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodu albo w celu zachowania lub też zabezpieczenia źródła przychodów. Do kosztów prowadzonej działalności zalicza się też amortyzację i ubezpieczenie samochodu osobowego w części przekraczającej wartość 20 000 euro. 
 

Podatnik musi jednak mieć świadomość, że w przypadku kontroli powinien wykazać, że kolejny samochód służy prowadzeniu działalności, a nie jest wykorzystywany dla celów prywatnych. Sytuacja jest prosta, jeśli właściciel zatrudnia pracowników. Wtedy z łatwością może wykazać, że z drugiego samochodu korzystają właśnie oni przy wykonywaniu pracy na rzecz firmy.  Osoba korzystająca z samochodu nie musi być zatrudniona na umowę o pracę. Może być to zleceniobiorca, jeśli zawarta umowa zakłada, że właściciel firmy ma obowiązek dostarczyć mu narzędzi do pracy, na przykład w formie samochodu.
 

Jest jednak niedopuszczalne, aby przedsiębiorca udostępniał pojazd członkom swej rodziny i starał się dowieść przed urzędem skarbowym, że korzystają oni z niego okresowo w ramach pomocy w prowadzeniu firmy, jeżeli nie robią tego oficjalnie – to znaczy jeśli są zgłoszeni do ZUS-u jako osoby współpracujące. 
 

Urząd skarbowy nie ma prawa podważać ekonomicznego sensu zakupu kolejnego pojazdu. Z tego względu decyzję podejmuje podatnik, który najlepiej orientuje się, jakie rzeczy ruchome lub nieruchomości są mu niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania firmy. Najistotniejszym wskaźnikiem, rozstrzygającym o przydatności kolejnego pojazdu w jednoosobowej działalności gospodarczej, jest stwierdzenie, czy wszystkie przeznaczone na potrzeby firmy samochody są rzeczywiście w niej wykorzystywane. 
 

Wynika stąd jednoznacznie, że fakt samodzielnego prowadzenia przedsiębiorstwa (firma jednoosobowa), nie wyklucza możliwości zakupu na firmę kolejnego samochodu przez jej właściciela. Najczęstsze uzasadnienia, jakie stosują przedsiębiorcy w takich sytuacjach to konieczność używania pojazdów o różnych parametrach. Na przykład, aby uregulować wszelkie sprawy urzędowe potrzebny jest samochód do jazd miejskich, natomiast przy wyjazdach w dalsze trasy lub w celu przewiezienia pewnych materiałów lub narzędzi, bardziej sprawdza się pakowny i masywny samochód. Ponadto przedsiębiorcy uzasadniają potrzebę zakupu kolejnego samochodu częstymi wyjazdami oraz koniecznością zabezpieczenia się na wypadek awarii lub serwisu jednego z pojazdów.
 

Urząd skarbowy planował rozpocząć akcję ścigania przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochód firmowy do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Teoretycznie, taki pojazd nie może służyć do rodzinnych wycieczek w góry lub na zakupy. Zgodnie z zamiarem, policja w czasie kontroli miała sprawdzać cel podróży, zachowując szczególną czujność w czasie weekendów. Pomysł jednak nie doczekał się realizacji.


Podatnik.info     

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PESEL czy NIP, - który z identyfikatorów podatnik powinien wpisać w PIT?