Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Jak rozliczyć w PIT wynajem pokoi letnikom?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak rozliczyć w PIT wynajem pokoi letnikom?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Umożliwia to art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwalnia on z opodatkowania dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych oraz wyżywienia turystów, którzy zdecydują się na nocleg w naszym gospodarstwie. Należy jednak pamiętać, że powyższy artykuł ściśle określa kilka warunków, które trzeba spełnić, aby nie płacić podatku.


Wynająć można maksymalnie 5 pokoi


Pierwszym warunkiem ustalonym przez ustawodawcę jest limit pięciu pokoi, które możemy wynająć letnikom. Dlatego jeżeli dla nocujących w naszym gospodarstwie turystów przeznaczymy np. 6 kwater, to będziemy musieli zapłacić podatek. Powyższe ograniczenie obowiązuje nawet w przypadku, kiedy wynajmiemy pokoje w dwóch budynkach (np. w jednym pięć, a w drugim dwa). Stanie się tak dlatego, ponieważ limit dotyczy łącznej liczby wynajmowanych kwater.


Zwolnienie z opodatkowania nie dotyczy miast


Następny warunek związany jest z miejscem, w którym będziemy wynajmować pokoje. Ustawodawca wymaga, aby robić to w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Oznacza to, że decydując się wynająć kwaterę w mieście (nawet w przypadku, jeżeli będzie to tylko jeden pokój) będziemy musieli zapłacić podatek.


Ponadto w wyżej wymienionym artykule ustawy opdof ustawodawca wyraźnie podkreślił, że pokoje należy wynajmować osobom przebywającym na wypoczynku. Dlatego jeżeli podatnik wynajmie kwaterę np. osobom mieszkającym w gospodarstwie na stałe, robotnikom sezonowym lub studentom, to nie uniknie opodatkowania. Dotyczy to też sytuacji, kiedy wynajmiemy pokój osobie zatrzymującej się w gospodarstwie na jedną noc w czasie podróży służbowej lub turystycznej. W takim przypadku także trzeba zapłacić podatek.


Zyskiem z dodatkowych atrakcji trzeba podzielić się z fiskusem


Oprócz tego zwolnieniu z opodatkowania nie podlegają dochody uzyskane z pobierania od turystów opłat za świadczenie dodatkowych usług (poza zapewnieniem zakwaterowania oraz wyżywienia), takich jak np. wynajęcie rowerów, kajaków lub zorganizowanie wyprawy na ryby. Tak więc osiągając zysk z tytułu odpłatnego zapewnienia swoim gościom dodatkowych atrakcji należy pamiętać o konieczności podzielenia się nim z urzędem skarbowym.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Agroturystyka do 5 pokoi jest zwolniona z podatku