Kto może rozliczać się ryczałtem?
Skorzystanie z ryczałtu jako formy opodatkowania to kusząca perspektywa. Jest to prosta i często opłacalna metoda. Jednak nie każdy ma prawo z takiej możliwości skorzystać. Sprawdź, kto może rozliczać się ryczałtem.
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych możemy wybrać tylko, jeżeli prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia, czy robimy to jako osoba fizyczna czy w formie spółki cywilnej bądź jawnej. Rozliczać się w ten sposób mogą także osoby, które co prawda nie mają własnej firmy, ale osiągają dochody z tytułu np. najmu, podnajmu czy dzierżawy. Istotnym warunkiem jest osiągany przychód.
Jeżeli dopiero rozpoczęliśmy działalność możemy wybrać tę formę opodatkowania bez względu na przewidywane przychody. Jeśli wcześniej prowadziliśmy firmę, to w obecnym roku podatkowym możemy się rozliczać ryczałtem, jeżeli w roku poprzednim nasze przychody nie przekroczyły sumy 250 000 euro według kursu na dzień 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy, którego dotyczy rozliczanie się ryczałtem. W przypadku spółek kwota ta dotyczy sumy przychodów uzyskanych przez wszystkich wspólników.
W przypadku nowych firm oświadczenie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do dnia uzyskania pierwszych przychodów. Jeśli firmę prowadzimy już jakiś czas, a w poprzednim roku rozliczaliśmy się inaczej niż ryczałtem, to takie oświadczenie musimy złożyć do 20 stycznia.