Lotniczy transport pasażerski - jak opodatkować przychód w PIT 2019?
Wygląda na to, że opłaca się być pilotem – pilotowanie samolotów pasażerskich opodatkować można niskim, bo zaledwie 8,5% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oto co powinny wiedzieć na ten temat osoby, które planują taką działalność?
Prawna definicja lotniczego transportu pasażerskiego
Lotniczy transport pasażerski, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, obejmuje takie czynności jak:
-
transport lotniczy pasażerski na stałych trasach i według ustalonego rozkładu lotów,
-
loty widokowe i wycieczkowe,
-
loty czarterowe,
-
wynajem środków pasażerskiego transportu lotniczego wraz z ich załogą,
-
lotnictwo ogólne, czyli m.in. przewozy pasażerów w celach szkoleniowych lub dla przyjemności, organizowane przez aerokluby.
Ryczałtowe rozliczenie przychodów pilota – kiedy można?
Osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą opłacać ryczałt pod warunkiem, że nie spełniają negatywnych przesłanej określonych w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje wtedy, gdy podatnik uzyska z działalności, którą chce w ten sposób opodatkować, przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonuje w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy.
Dbając o prawidłowe rozliczenie przychodów, czy to opodatkowanych ryczałtowo, czy w tradycyjny sposób, warto skorzystać z programu do PIT online. Działa on na podobnej zasadzie jak udostępniany przez urząd twój e pit gov, jednak daje możliwość sprawdzenia swoich obliczeń, śledzenia krok po kroku ich poprawności i prawidłowego uwzględnienia ulg, odliczeń i kosztów uzyskania przychodu.
Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń