Można wycofać wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
Osoba, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może go wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana.
Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie. Takie działanie nic nie kosztuje, a organ zwróci wcześniej otrzymaną opłatę za wydanie interpretacji.
Interpretacje indywidualne są wydawane w imieniu Ministra Finansów przez upoważnionych dyrektorów izb skarbowych na wniosek zainteresowanego, którym jest np. podatnik. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty w wysokości 40 zł. Co ważne, wydana interpretacja nie ma mocy wiążącej. Dotyczy to zarówno samego wnioskodawcy, który otrzymał interpretację, jak i fiskusa. Daje jednak podatnikowi, który się do niej zastosuje pewną ochronę prawną np. nie grozi mu w tym zakresie postępowanie karne skarbowe lub konieczność płacenia odsetek. Oznacza to, że urząd skarbowy może przyjąć odmienne stanowisko w sprawie i wydać odmienną decyzję, jednak nie łączy się to np. z koniecznością płacenia odsetek, a w niektórych przypadkach nawet i podatku.
Wycofanie wniosku na wniosek
Jeżeli z jakiś względów wnioskodawca nie jest już jednak zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej, o którą wnosił np. zmienił plany inwestycyjne, może z niej zrezygnować. Ma na to czas najpóźniej do dnia wydania interpretacji. W tym celu należy złożyć odrębny wniosek. Taki wniosek nie podlega opłacie, natomiast opłata za wydanie interpretacji, która została wcześniej wpłacona zostanie zwrócona.
Można skorzystać z urzędowego formularza
Wniosek należy złożyć do tego samego organu, do którego został skierowany wcześniej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Poza danymi osobistymi (przedsiębiorca podaje także NIP, pozostali podatnicy nie) należy w nim wskazać czego dotyczy sprawa i jaki jest zakres prośby. Należy także określić, w jaki sposób ma być zwrócona wpłacona wcześniej kwota za wydanie interpretacji. Osoby, które mają dostępne informacje o tym, kiedy wpłynął pierwszy wniosek oraz numer, jaki został nadany sprawie warto by również podały te dane. Może to przyspieszyć zakończenie postępowania (organ ma na rozpatrzenie wniosku dotyczącego wycofania wniosku miesiąc). Możliwe jest również skorzystanie z urzędowego formularza, co pozwoli zminimalizować ewentualne nieprawidłowości związane z wypełnieniem wniosku.
Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
Dorota Kępka, księgowa Tax Care
Taxcare.pl