Ostatnia chwila na złożenie PIT. Jaka kara dla spóźnialskich?
Termin składania prawidłowego zeznania podatkowego dla deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 został przedłużony do 31 maja 2020 roku, w związku z utrudnieniami, jakie powoduje rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa SARS-COV-2.
Jeżeli nie złożysz prawidłowej deklaracji w terminie i nie uiścisz należności z tytułu niedopłaty podatku dochodowego, urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie nawet kilkutysięczną karę grzywny. Zobacz, co grozi Ci za spóźnienie się ze złożeniem deklaracji podatkowej!
Przejdź do akapitów:
- Deklaracja PIT − nowe terminy w związku koronawirusem!
- Kary za niezłożenie PIT w terminie i elektroniczny czynny żal
- Jak rozliczyć PIT w dobie pandemii?
Deklaracja PIT − nowe terminy w związku koronawirusem!
Od 13 marca 2020 roku Państwo Polskie funkcjonuje na nieco zmienionych zasadach. Wszystko to przez szerzącą się pandemię koronawirusa SARS-COV-2, która zbiera swoje żniwo na całym świecie i przyczynia się do pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. W związku z wprowadzaniem przez rząd (za pomocą rozporządzeń i specustaw) ograniczeń w życiu publicznym Polaków, zmianie uległ także termin składania deklaracji podatkowych. Teraz poprawne zeznanie podatkowe możesz złożyć do 31 maja 2020 roku.
Kary za niezłożenie PIT w terminie i elektroniczny czynny żal
Za niezłożenie deklaracji w terminie lub złożenie błędnej deklaracji urząd skarbowy może wymierzyć karę w formie grzywny. Kara ta wynieść może, w zależności od ciężaru popełnionego wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Czy istnieje możliwość uchylenia się od kary za przestępstwo podatkowe, czyli niezłożenie lub nieprawidłowe złożenie deklaracji PIT? W myśl przepisu ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 poz. 19), art. 16 podatnik może poddać się formie czynnego żalu. Forma ta oznacza przyznanie się przed urzędem skarbowym do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. We wnioski skierowanym do urzędu skarbowego należy podać istotne okoliczności popełnionego czynu, a także wpłacić dobrowolnie kwotę, o którą uszczuplona została należność z tytułu podatku. Teraz za pośrednictwem e-PUAP możesz złożyć elektroniczny czynny żal. Czynny żal adresować należy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Głównym warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest to, żeby do błędu przyznać się samemu zanim organy ścigania same wykryją nieprawidłowości.
Urzędnicy przychylają się zazwyczaj do wniosku z tytułu czynnego żalu i odstępują od wymierzania kar.
Jak rozliczyć PIT w dobie pandemii?
Mimo że sytuacja na świecie nie należy do najłatwiejszych, to nie wpływa to w żaden sposób na możliwość rozliczenia deklaracji w terminie. W sieci dostępnych jest bowiem mnóstwo programów, które w łatwy i szybki sposób przeprowadzą Cię przez cały ten proces. Jednym z najbardziej docenianych programów jest podatnik.info.. Dlaczego akurat ten program? Otóż posiada on rekomendację Ministerstwa Finansów lub Polskiego Instytutu Księgowości, a jednocześnie jest w pełni kompatybilny z systemem Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że program do PIT 2019/2020 został sprawdzony przez ekspertów i zawiera wyłącznie najbardziej aktualną bazę formularzy PIT!