PIT 2018 - Rozliczenie PIT-37 za 2017 przez internet
Termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia 2018 r. Do tego czasu wszystkie osoby, zatrudnione na etacie, umowie o pracę lub umowę o dzieło muszą złożyć PIT-37. Jest to najpopularniejsza deklaracja podatkowa w Polsce, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się wysłać zeznanie przez internet.
Dla kogo PIT-37?
PIT-37 przeznaczony jest dla osób, za które zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik. W praktyce jest to najczęściej zakład pracy, zleceniodawca bądź ZUS. Podatnicy, którzy otrzymali od płatnika PIT-11 mogą przystąpić do złożenia własnej deklaracji na druku PIT-37.
Zgodnie z ustawą o PIT osoby, które uzyskują dochody ze stosunku pracy lub świadczeń emerytalnych i rentowych rozliczają się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej.
Rozliczenie PIT 2018 krok po kroku
- Przygotuj dokumenty
Najważniejszym dokumentem, jakiego będziemy potrzebować do złożenia PIT-37, jest PIT-11. Jeżeli po raz pierwszy korzystamy z programu PIT, musimy także przygotować dowód osobisty. Aby rozliczyć PIT online, nie musimy posiadać podpisu elektronicznego, jednak w celu autoryzacji danych potrzebna nam będzie kwota przychodu z 2016 r. (PIT 2017).
- Pobierz program
Kolejnym krokiem jest wybór programu PIT. Możemy go pobrać na dysk komputera lub założyć konto w serwisie i wypełnić zeznanie online, tak jak program PIT Pro 2017/2018.
- Postępuj zgodnie ze wskazówkami programu
Program PIT Pro jest bardzo intuicyjny, dlatego z rozliczeniem formularza przez internet z łatwością poradzą sobie także te osoby, które dotychczas korzystały z papierowej wersji formularzy. Jedyne co musimy zrobić, to wpisać poszczególne dane w odpowiednie pola. Program wykonana za nas wszystkie obliczenia rachunkowe, a jeśli przeoczymy lub źle uzupełnimy którąś z części formularza, poinformuje o błędach.
- Autoryzuj dane
Ostatnim etapem rozliczenia PIT przez internet jest autoryzacja danych. Następuje ona poprzez wpisanie kwoty przychodu z PIT 2017.
- Poczekaj na UPO
Wysłanie PIT do urzędu skarbowego to jeszcze nie koniec formalności. Po wstępnej weryfikacji formalnej naszego zeznania otrzymamy UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Jest to dokument, który należy zapisać na dysku komputera lub wydrukować i schować wraz z pozostałymi formularzami PIT. UPO stanowi bowiem poświadczenie, że złożyliśmy zeznanie w terminie i będzie nam potrzebne w razie ewentualnej kontroli fiskusa.
Zalety rozliczenia PIT na zasadach ogólnych
Podatnicy rozliczający się na druku PIT-37, mogą czerpać liczne korzyści:
1. Możliwość skorzystania z kwoty wolnej
W przypadku PIT 2018 kwota wolna od podatku wynosi 6 600 zł, co oznacza, że osoby zarabiające poniżej tej wartości w ogólne nie płacą podatku.
2. Preferencyjne warunki rozliczenia PIT za 2017 r.
Podatnicy spełniający określone kryteria i rozliczający podatek na zasadach ogólnych mogą skorzystać z preferencyjnych form rozliczenia razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W tym celu nie trzeba składać odrębnego formularza, a jedynie zaznaczyć na druku PIT-37 wybraną formę rozliczenia.
3. Możliwość skorzystania z ulg
Osoby, które składają druk PIT-37 mogą także skorzystać z różnego rodzaju ulg (np. za internet, ulgi rehabilitacyjnej lub prorodzinnej) i otrzymać zwrot podatku.
Rozliczenie PIT przez internet – dlaczego warto?
Na złożenie PIT-37 podatnicy mają coraz mniej czasu. Warto mieć na uwadze, że niedopełnienie obowiązku podatkowego w terminie jest traktowane jako wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe, za co grożą sankcje (głównie kara grzywny). Dobrze więc pamiętać o ustawowym terminie, aby bez stresu wysłać zeznanie, a w razie konieczności móc jeszcze nanieść poprawki.
Rozliczenie PIT przez internet to najprostszy, a zarazem najszybszy sposób na złożenie deklaracji, co potwierdza rosnąca z każdym rokiem ilość podatników składających PIT online. Program PIT Pro jest bezpłatny, a co najważniejsze, niemal całkowicie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Dzięki temu możemy być pewni, że prawidłowo wypełniliśmy nasze zeznanie i dotrze ono do urzędu skarbowego na czas.