PIT za 2020 – kiedy zwrot nadpłaty podatku?
W 2021 roku przedsiębiorcy muszą złożyć zeznanie podatkowe do końca kwietnia. Jak sprawdzić status rozliczenia PIT i kiedy można spodziewać się zwrotu podatku? Dowiedz się więcej.
Przejdź do akapitów:
- Terminu rozliczenia z fiskusem − przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia!
- Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?
- Zwrot podatku a data złożenia deklaracji podatkowej
- Termin zwrotu podatku a sposób rozliczania PIT
- Kiedy pojawi się nadpłata podatku za 2020 rok?
- Podsumowanie: Zwrot podatku – termin, zasady, najważniejsze informacje
Terminu rozliczenia z fiskusem − przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia!
Rok 2021 jest zupełnie wyjątkowy jeżeli chodzi o rozliczenie z fiskusem. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami poruszania się w przestrzeni publicznej, związanymi z zapobiegam rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, o ile w 2020 Ministerstwo Finansów przedłużyło czas na samodzielne składanie zeznania podatkowego do przedsiębiorców do 31 maja to w 2021 ponownie należy rozliczyć się do końca kwietnia! Jak to zrobić?
Jedną z najlepszych metod jest złożenie zeznania za pośrednictwem dedykowanego programu, dzięki któremu uwzględnisz wszystkie możliwe ulgi. Jak sprawdzić status rozliczenia i kiedy pojawi się nadpłata podatku?
Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?
Najlepszym sposobem na rozliczenie deklaracji PIT jest droga elektroniczna. W obecnej sytuacji jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, iż lepiej zostać w domu, by uniknąć potencjalnego zarażenia koronawirusem. W sieci dostępnych jest mnóstwo programów, które mogą Cię w tym niemal wyręczyć, a jednym z najbardziej poważanych jest podatnik.info.
Dlaczego warto postawić na program podatnik.info? Zalet tego rozwiązania można wymienić wiele, ale jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo. Zwróć uwagę, że podatnik.info to system, który uzyskał rekomendację Ministerstwa Finansów, a jednocześnie jest kompatybilny z systemem Ministerstwa Finansów.
Co powyższe informacje oznaczają dla podatnika? Przede wszystkim to, że system do PIT 2020/2021 został sprawdzony przez ekspertów i zawiera wyłącznie najbardziej aktualną bazę formularzy PIT.
Kolejną zaletą jest bardzo prosta obsługa programu! Dzięki przejrzystemu interfejsowi rozliczysz się w kilka minut – bez problemów i stresu. System przeprowadzi Cię niemal za rękę przez każdą czynność, podpowie najlepsze rozwiązanie, a co najważniejsze – pozwoli Ci uwzględnić wszystkie możliwe ulgi, które Ci przysługują. W ten sposób zyskasz pewność, że rozliczysz się na najkorzystniejszych warunkach dla swojej sytuacji.
Zwrot podatku a data złożenia deklaracji podatkowej
Termin zwrotu podatku zależy w dużej mierze od tego, w jakim terminie podatnik złoży formularz deklaracji PIT. Od dnia dostarczenia lub zaakceptowania dokumentów w programie podatkowym rozpoczyna się odliczanie. Czas oczekiwania na zwrot podatku jest ograniczony. Najważniejsze informacje na temat obowiązujących zasad znajdziesz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 Nr 137 poz. 926).
Należy pamiętać, że przyjmowanie deklaracji podatkowej przez urząd skarbowy rozpoczyna się 15 lutego. Jeżeli podatnik zdecyduje się na złożenie dokumentów wcześniej, czas oczekiwania na zwrot podatku liczy się nadal dopiero od tego dnia. Co więcej, osoby, które rozliczają się z urzędem skarbowym osobiście, nie będą miały nawet możliwości złożenia deklaracji wcześniej niż przed 15 lutym.
Termin zwrotu podatku a sposób rozliczania PIT
To, kiedy otrzymasz zwrot podatku, zależy nie tylko od daty złożenia deklaracji podatkowej, ale również sposobu rozliczania. Każdy podatnik może wybierać spośród trzech możliwości. Pierwsza z nich to to deklaracja składana elektronicznie, na przykład za pośrednictwem programu Podatnik.info. W takim przypadku zwrot nadpłaconego podatku następuje w ciągu 45 dni od dnia złożenia dokumentów do urzędu skarbowego.
Jeżeli zdecydujesz się do złożenia deklaracji osobiście w urzędzie skarbowym lub w każdej innej formie, zwrot podatku następuje w terminie do 3 miesięcy od dnia dopełnienia formalności. Trzecia możliwość, którą uwzględnia prawo podatkowe, dotyczy zeznania korygującego deklarację PIT. W tej sytuacji zwrot podatku następuje w terminie do 2 miesięcy od dnia złożenia dokumentów.
Uwaga! Jeżeli składasz korektę i czekasz na wypłatę nadpłaconego podatku, musisz pamiętać, że nie otrzymasz go wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwszej deklaracji.
Kiedy pojawi się nadpłata podatku za 2020 rok?
Najszybszą formą rozliczenia z fiskusem, jak wspominaliśmy, jest rozliczenie przez Internet. Co do zasady urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku, licząc od dnia, w którym złożysz deklarację podatkową w systemie teleinformatycznym. Oczywiście termin ten może być krótszy.
Warto jednak wiedzieć, że niepisaną zasadą jest to, że im wcześniej złożysz PIT, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Mimo to złożenie deklaracji przed terminem nie oznacza krótszego czasu oczekiwania. Co więcej, większość programów podatkowych umożliwia składanie formularzy dopiero od ustawowego 15 lutego.
Kiedy można liczyć na zwrot podatku? Nadpłata występuje z reguły w kilku podstawowych przypadkach i może wynikać z:
- poboru zaliczek na podatek według wyższej skali podatkowej,
- wprowadzanie zawyżonej stawki podatku ryczałtowego,
- zastosowanie ulg i odliczeń,
- skorzystanie podczas rozliczenia z kwoty wolnej od podatku.
Podsumowanie: Zwrot podatku – termin, zasady, najważniejsze informacje
Zwrot podatku może być warunkowany różnymi okolicznościami. Wynika zazwyczaj z zastosowania zbyt wysokiej stawki lub wprowadzenia dodatkowych ulg, odliczeń oraz kwot zwolnionych z opodatkowania. Warto zwrócić uwagę na termin zwrotu podatku. Jeżeli podatnikowi zależy, na jak najszybszym rozliczeniu i otrzymaniu nadpłaty na konto, warto dopełnić formalności online. Czas oczekiwania wynosi w takim przypadku 45 dni.
W pozostałych sytuacjach przedłuża się do 3 miesięcy. Jeżeli podatnik złoży korektę, wówczas zwrot podatku następuje dopiero po 2 miesiącach i nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia dostarczenia pierwotnej wersji formularza PIT.