Polacy złożyli ponad 2 miliony e-PIT
Ministerstwo Finansów poinformowało, że akcja „Szybki PIT” zakończyła się dużym sukcesem, ponieważ 2 066 328 osób przesłało zeznanie roczne do organów podatkowych za pośrednictwem internetu. W porównaniu do ubiegłego roku liczba złożonych e-PIT-ów wzrosła o 100 proc.
Polacy przez internet mogli składać formularze PIT-28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A zarówno z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jak i bez niego. W tym drugim przypadku ministerialny system identyfikował podatnika za pomocą pięciu cech osobowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, nr identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za 2010 r. Łącznie w formie elektronicznej rozliczyło się 2,1 miliona osób (część zeznań to wspólne rozliczenie, stąd różnica w liczbach). Zdecydowana większość formularzy nie posiadała podpisu kwalifikowanego.
Jeżeli nie złożyliśmy jeszcze deklaracji rocznej (co należy uczynić jak najszybciej!) lub chcielibyśmy dokonać korekty PIT, w prosty sposób można to zrobić za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ.
Czy rekordowy wynik złożonych e-deklaracji naprawdę jest sukcesem?
Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, tak duża liczba zeznań przesłanych przez internet to przede wszystkim zasługa kampanii prowadzonej przez resort, promującej rozliczanie się on-line z urzędem skarbowym oraz brak konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którego wyrobienie może kosztować nawet kilkaset złotych. Urzędnicy nie zwracają jednak uwagi na fakt, że Polacy rocznie składają około 20 milionów zeznań podatkowych. 2 miliony złożonych e-PIT stanowi zaledwie 10 proc. wszystkich rocznych deklaracji. Oznacza to, że zdecydowana większość podatników nadal woli wypełnić PIT w formie papierowej.
Do Polaków nie do końca trafiają jeszcze argumenty sugerujące, że dzięki elektronicznemu rozliczeniu zaoszczędzą swój cenny czas oraz pieniądze. Dlatego Ministerstwo Finansów planuje od marca 2015 roku uruchomienie systemu „e-podatki”. Celem takiego działania jest uproszczenie oraz upowszechnienie internetowego kontaktu podatnika z administracją skarbową.
Którzy podatnicy najchętniej składają e-PIT?
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, najwięcej e-deklaracji wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio ponad 302 tys., 261 tys. i 188 tys. zeznań, czyli ponad 15, 13 i 9 proc. ogółu przesłanych).
Ludzie młodzi (21-40 lat) stanowią najliczniejszą grupę wśród ogółu osób rozliczających się przez internet, – aż 53 proc. Jednak spory odsetek podatników składających zeznania roczne za pośrednictwem sieci to osoby w średnim wieku (41-50 lat) oraz starsze (51-60 lat) – odpowiednio po około 17 proc. Natomiast osoby w wieku 61-70 lat przesłały do organów podatkowych około 8 proc. z wszystkich złożonych e-PIT-ów.
Podatnik.info