Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania PIT do...
Redakcja
sxc.hu
Podatnik.info

Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania PIT do 20 stycznia

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Skala podatkowa


Skala podatkowa to najpopularniejsza forma opodatkowania w Polsce. W rozliczeniu zarobków za 2015 rok PIT-36 złożyło w urzędach skarbowych 2 944 480 podatników (w tym osoby uzyskujące przychody z najmu czy działów specjalnych produkcji rolnej). Jest obciążona dwoma stawkami:

  • 18 proc. pomniejszoną o kwotę zmniejszającą podatek 556 zł 2 gr,
  • 32 proc. od nadwyżki, która przekracza próg 85 528 zł.


Podatek liniowy 19 proc.


Jest to forma opodatkowania korzystna szczególnie dla zamożnych przedsiębiorców. W rozliczeniu za 2015 rok skorzystało z niej 502 648 Polaków. Charakteryzuje ją stała stawka w wysokości 19 proc.
Oznacza to, że niezależnie jak duże przychody uzyskuje osoba prowadząca działalność gospodarczą, nigdy nie odprowadzi daniny na rzecz fiskusa wyższej niż 19 proc.


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Tę formę opodatkowania charakteryzuje kilka stawek. Ich wysokość jest uzależniona od źródła uzyskiwanych przychodów. Więcej o tym, jakiego rodzaju przedsiębiorca może rozliczać się w postaci ryczałtu, pisaliśmy w artykule pt. „Ryczałt łatwiej dostępny! W 2017 roku wzrósł próg przychodów”. W 2015 roku PIT-28 złożyło 545 572 przedsiębiorców.


Stawki ryczałtu są uzależnione od następujących źródeł przychodów:

  • 20 proc. od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
  • 17 proc. przychodów ze świadczenia niektórych usług, m.in. reprodukcji komputerowych nośników informacji, pośrednictwa w sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek, związanych z zakwaterowaniem,
  • 10 proc. przychodów z odpłatnego zbycia określonych praw majątkowych lub nieruchomości wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • 8,5 proc. przychodów osiąganych m.in.:

– z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.,
– z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

  • 5,5 proc. przychodów m. in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
  • 3,0 proc. przychodów osiąganych m. in.:

– z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.
– z działalności usługowej w zakresie handlu.


Karta podatkowa


Ten rodzaj rozliczenia PIT przez przedsiębiorcę wyróżnia odprowadzanie stałej kwoty podatku, niezależnie od wartości faktycznie uzyskiwanych przychodów. Jednak wysokość daniny rośnie, gdy przedsiębiorca zwiększa zatrudnienie.
Ponadto stawka podatku jest także uzależniona od liczby mieszkańców miejscowości, w której siedzibę posiada firma. Oprócz tego karta podatkowa ogranicza pod względem rodzajów działalności, jakie mogą być obciążone tą formą opodatkowania.


Więcej o karcie podatkowej w 2017 roku można przeczytać w obwieszczeniu Ministerstwa Rozwoju i Finansów z 24 października 2016 roku.


Ryczałt i kartę podatkową trzeba rozliczyć do 31 stycznia 2017 roku


Podatnik.info przypomina, że przedsiębiorcy rozliczający się w formie skali podatkowej (PIT-36) oraz podatku liniowego (PIT-36L), muszą złożyć deklaracje w urzędzie do 2 maja 2017 roku. Z kolei ryczałtowcy (PIT-28) i osoby osiągające przychody obciążone kartą podatkową (PIT-16A), do 31 stycznia.


Ryczałtowcy w prosty sposób mogą wypełnić druk PIT-28 za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy zeznanie roczne poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nie każdy, kto wykonuje wolny zawód, może wybrać ryczałt