Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Renta rodzinna a renta wdowia – to warto wiedzieć!
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Renta rodzinna a renta wdowia – to warto wiedzieć!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak wygląda zależność renta rodzinna a renta wdowia? Komu przysługują te świadczenia? Czy renta wdowia zastąpi rentę rodzinną? Odpowiadają eksperci Podatnik.info!

Spis treści:

Renta rodzinna a renta wdowia

Renta wdowia to nowe świadczenie, z którego mogą skorzystać seniorzy od 1 stycznia 2025 roku. Najważniejsze informacje o tym rozwiązaniu znajdują się w nowelizacji przepisów zawartej w ustawie z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1243).

Pod potoczną nazwą – renta wdowia kryje się jedna z form renty rodzinnej, zapewnianej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby beneficjentowi przysługiwało prawo do pobierania środków, musi spełniać trzy podstawowe warunki:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego określonego w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162 poz. 1118), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
  • nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w wyżej wspomnianej ustawie.

Co ważne, zawarcie nowego związku małżeńskiego prowadzi do ustania wypłaty renty wdowiej.

W efekcie wielu podatników zastanawia się o tym, jak prezentuje się zależność renta wdowia a renta rodzinna. Czy można korzystać z obu świadczeń jednocześnie? Ile wynosi kwota, jaką mogą pobierać seniorzy? Analizujemy poniżej, czym się różni renta wdowia od renty rodzinnej.

Czym różni się renta wdowia od renty rodzinnej?

Renta rodzinna to świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które jest wypłacane uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa podstawowe warunki do spełnienia.

  • Osoba zmarła w chwili śmierci musi posiadać prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
  • Osoba zmarła była ubezpieczona i spełniała warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podatnik będzie mógł otrzymać rentę rodzinną po spełnieniu jednego z dwóch wyżej wymienionych kryteriów.

Wszystkim członkom rodziny, którzy mają prawo do renty po zmarłym, przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Wynosi ona:

  • dla jednej osoby uprawnionej – 85% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu,
  • dla dwóch osób uprawnionych – 90% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu,
  • dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu.

Z kolei renta wdowia to nowe świadczenie, które gwarantuje pomoc finansową osobom na emeryturze w przypadku utraty małżonka. Będzie ona niższa procentowo od renty rodzinnej. Jej kwota wyniesie 50% wysokości świadczenia po zmarłym, ale przy zachowaniu prawa do emerytury.

Według danych przekazanych przez rząd, co piąta osoba powyżej 65 roku życia jest zagrożona ubóstwem. Wprowadzone rozwiązanie ma zapewnić stabilność i bezpieczeństwo materialne w przypadku śmierci małżonka.

Podsumowując, czym się różni renta wdowia od renty rodzinnej, każde z tych świadczeń jest przyznawane innym beneficjentom oraz w różnej wysokości. Pierwsze należy się tylko małżonkom. Z renty rodzinnej mogą z kolei korzystać również inni członkowie rodziny.

Kolejne pytanie, które zadaje sobie wielu podatników, to, czy renta wdowia zastąpi rentę rodzinną. Najważniejsze informacje na ten temat reguluje ustawa. Poniżej analizujemy, jakie obowiązują limity oraz mechanizmy dotyczące tych świadczeń i korelacji: emerytura, renta rodzinna a renta wdowia.

Czy renta wdowia zastąpi rentę rodzinną?

Do tej pory podatnicy musieli wybierać między świadczeniami takimi jak: emerytura i renta rodzinna. Ustawa wprowadza jednak korzystniejszy mechanizm dla seniorów. W efekcie wdowiec lub wdowa mogą wybrać jedno z dwóch poniższych rozwiązań:

  • zachować pełną kwotę własnego świadczenia emerytalno-rentowego i uzyskać 25% renty rodzinnej po małżonku,
  • pobierać pełną kwotę renty rodzinnej po zmarłym małżonku i dodać do niej 25% własnej emerytury.

Ten mechanizm będzie wprowadzany stopniowo. Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku drugie świadczenie będzie mogło być pobierane w wysokości 15%. Następnie od 1 stycznia 2027 roku zostanie wdrożona ostateczna wartość – 25%.

Należy jednak zwrócić uwagę na obowiązujące limity. Rozwiązania te będą dostępne wyłącznie w przypadku nieprzekroczenia wartości trzykrotności najniższej emerytury. Jeżeli tak się stanie, renta wdowia będzie skutkowała zmniejszeniem sumy świadczeń należnej beneficjentowi.

W 2028 roku Rada Ministrów zweryfikuje wskaźnik wysokości świadczeń w zbiegu w celu oceny możliwości i zasadności jego podwyższenia.

Podsumowanie: Renta rodzinna a renta wdowia – najważniejsze informacje

Poniżej analizujemy najistotniejsze kwestie dotyczące korelacji renta rodzinna a renta wdowia, omówione szczegółowo w artykule.

  • Renta wdowia to potoczna nazwa nowego świadczenia dla seniorów, które będzie obowiązywało od 1 stycznia 2025 roku na mocy nowelizacji ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku.
  • Aby móc skorzystać ze świadczenia, muszą zostać spełnione trzy warunki: osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pozostawanie w małżeństwie do śmierci małżonka oraz nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
  • Zawarcie nowego małżeństwa powoduje ustanie prawa do renty wdowiej.
  • Renta rodzinna jest wypłacana osobom uprawnionym z rodziny zmarłego, który miał prawo do emerytury lub renty. Jej wysokość może wynosić: 85% dla jednej osoby, 90% dla dwóch, 95% dla trzech lub więcej.
  • Renta wdowia wynosi z kolei 50% świadczenia po zmarłym, z zachowaniem prawa do emerytury.
  • Beneficjenci zyskują możliwość wyboru między zachowaniem pełnej emerytury i 25% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub odwrotnie.
  • Mechanizm będzie wprowadzany stopniowo – od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku – 15%, od 2027 roku – 25%.
  • Świadczenia w zbiegu nie mogą przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, w przeciwnym razie renta wdowia będzie obniżona.
  • W 2028 roku Rada Ministrów zweryfikuje wskaźnik świadczeń w celu oceny możliwości jego podwyższenia.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy ekspertów Podatnik.info. Każdy użytkownik bezpłatnego programu ma prawo do zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru księgowości, finansów lub prawa. Ponadto w okresie składania deklaracji podatkowych zapewniamy trzy rozwiązania, które umożliwią dopełnienie formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze zapewnia Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dni wolne od pracy w 2025 roku – kiedy zaplanować urlop, by zyskać więcej dni na wypoczynek?