Rozliczasz PIT przez internet po raz pierwszy? Zobacz jak to zrobić
Początek roku wielu osobom spędza sen z powiek ze względu na perspektywę rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Nie musi być to jednak tak straszne, jeśli zdecydujesz się rozliczyć swój PIT przez internet. 2019 rok może być tym, w którym odetchniesz z ulgą na myśl o rozliczeniu!
Dlaczego warto rozliczyć PIT przez internet w 2019 r.?
Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem internetu ma wiele zalet i może znacznie ułatwić życie wszystkim podatnikom.
- Oszczędność czasu. Dzięki programom do rozliczania PIT nie musisz specjalnie brać wolnego, wychodzić z domu czy stać w kolejce w Urzędzie Skarbowym i na poczcie. Deklarację możesz wypełnić i wysłać o dowolnej porze (nawet w środku nocy).
- Mniejsze ryzyko popełnienia błędów. Rozliczając PIT własnoręcznie, na papierowym druku, musisz samodzielnie wykonać wszystkie obliczenia, co może skutkować pomyłką. Ta zaś może drogo kosztować. Programy do rozliczania PIT przez internet wykonają wszystkie obliczenia za ciebie – wystarczy tylko wprowadzić poprawne dane. Ryzyko błędu jest zatem zminimalizowane.
- Szybki zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli zależy ci na szybkim zwrocie nadpłaconego podatku na twoje konto, warto rozliczyć PIT przez internet. Według informacji Ministerstwa Finansów, w tym przypadku czas oczekiwania będzie wynosił maksymalnie 45 dni. Przy złożeniu papierowej deklaracji w urzędzie (lub za pośrednictwem poczty) na pieniądze możesz czekać nawet dwa razy dłużej, bo aż do trzech miesięcy.
- Bezpieczeństwo. Rozliczenie PIT przez internet jest tak samo bezpieczne, jak złożenie go osobiście w Urzędzie Skarbowym. Własnoręczny podpis zastępują dane autoryzacyjne: imię i nazwisko, NIP lub PESEL, data urodzenia, kwota przychodu za poprzedni rok. A po przesłaniu deklaracji otrzymasz UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi dowód terminowego rozliczenia PIT.
Programy do rozliczania PIT online
Aby rozliczyć PIT przez internet w 2019 r. możesz skorzystać z wielu programów przygotowanych przez biura rachunkowe, organizacje pożytku publicznego czy Ministerstwo Finansów. Różnią się między sobą grafiką czy interfejsem, ale też poziomem wsparcia użytkownika: niektóre wręcz poprowadzą cię za rękę przez cały proces rozliczenia PIT przez internet. W większości przypadków procedura wygląda bardzo podobnie:
- Przygotuj druki PIT-11, które powinieneś otrzymać od pracodawcy do końca lutego 2019 roku.
- Wybierz odpowiedni formularz (PIT-37 dla osób fizycznych). Niektóre programy podpowiedzą ci właściwy druk na podstawie kilku odpowiedzi, których im udzielisz.
- W zaznaczonych polach wprowadź swoje dane oraz odpowiednie kwoty. Programy same obliczą twój dochód.
- Jeśli korzystasz z ulg, w części L deklaracji należy wskazać odpowiednie załączniki.
- Programy umożliwiają sprawdzenie poprawności danych. Następnie możesz potwierdzić wysłanie PIT.
- Pamiętaj o pobraniu UPO – w stanowi ono dowód na złożenie deklaracji.
Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś!
Twój e-PIT – szybkie rozliczenie PIT przez internet
W tym roku możesz jeszcze bardziej uprościć rozliczenie podatku: Ministerstwo Finansów przygotowało bowiem usługę Twój e-PIT. Na Portalu Podatnika będzie czekać na ciebie wstępnie przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową deklaracja podatkowa. Wystarczy, że w okresie pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia 2019 r. zalogujesz się na swoje konto za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub tzw. danymi autoryzacyjnymi i zaakceptujesz dokument. Masz także możliwość wprowadzenia zmian lub całkowitego odrzucenia deklaracji, jeśli uznasz, że wolisz wypełnić ją samodzielnie. Niestety, Twój e-PIT w tym roku jest skierowany tylko do osób fizycznych i można w nim rozliczyć jedynie deklaracje PIT-37 i PIT-38.
W ten sposób szybko i łatwo rozliczysz swój PIT przez internet. Odpowiednie programy zweryfikują wprowadzone przez ciebie dane i pomogą uniknąć błędów. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i skrócisz oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku.
Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń