Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

„S24” - czyli spółka z o.o. zakładana w 24h
KS
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

„S24” - czyli spółka z o.o. zakładana w 24h

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Procedura ta jest prosta, wymaga posługiwania się dostępnymi w systemie teleinformatycznym wzorami, jest szybka - trwa zaledwie 24 godziny i nie jest związana z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jak zarejestrować spółkę z o.o. przez Internet ? - procedura 8 kroków. W tym celu należy:

  1. Wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl);
  2. Kliknąć w zakładkę „rejestracja spółki z o.o. w 24h”.
  3. Kliknięcie w tę zakładkę przekierowuje na stronę, która umożliwia założenie konta w systemie teleinformatycznym;
  4. Założyć konto w systemie teleinformatycznym;
  5. Wpisać dane, o które prosi system teleinformatyczny;
  6. System generuje wszelkie dokumenty, tj. umowę spółki, listy wspólników, wnioski KRS;
  7. Zaopatrzyć dokumenty w podpis elektroniczny;
  8. Uiścić opłaty sądowe od wniosku o wpis do KRS.


Należy nadmienić, że 24 godzinny termin na rejestrację spółki jest wyłącznie terminem instrukcyjnym.

Etapy tworzenia spółki z o.o., które nie mogą być zrealizowane przez Internet

Po zarejestrowaniu spółki z o.o. przez Internet zarząd tej spółki, w terminie 7 dni od wpisania spółki do rejestru musi złożyć do sądu rejestrowego złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

W przypadku S24 nie ma zastosowania procedura „jednego okienka”. Oznacza to, że zarząd spółki z o.o. nie może za pośrednictwem sądu rejestrowego złożyć wniosków do Urzędu Skarbowego (NIP), Głównego Urzędu Statystycznego (REGON) oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz musi skierować każdy z tych wniosków bezpośrednio do każdej z ww. instytucji. Po otrzymaniu numerów NIP i REGON zarząd spółki z o.o. ma obowiązek zgłoszenia tych numerów do KRS.

S24 – ważne informacje

Istotne jest, że ingerencja w treść wzorca umowy S24 jest niedopuszczalna. Natomiast wzorzec umowy spółki w kilku kwestiach przewiduje alternatywne rozwiązania np.: co do systemu udziałów, swobody ich zbywalności, zasad reprezentacji, powołania rady nadzorczej.

Zmiana umowy spółki z o.o. zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki. Zmiana ta następuje już w „tradycyjnym” trybie, zgodnie z art. 255 KSH. Do powstania S24 nie jest wymagane wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego przed rejestracją spółki. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później, niż w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru i musi mieć postać tylko i wyłącznie wkładów pieniężnych.

Natomiast podwyższenie kapitału zakładowego dokonywanego po wpisie S24 do rejestru, może być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.

Podsumowując, spółka z o.o. zawiązana przez Internet jest taką samą spółką, jak spółka z o.o. zakładana na mocy aktu notarialnego. Różnica polega na sposobie rejestracji. Konsekwentnie, do S24, stosuje się w całości przepisy dotyczące spółki z o.o. zawiązywanej „tradycyjnie”, chyba, że w danym wypadku przepis szczególny stanowi inaczej.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będącej jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia biznesu, za pośrednictwem platformy internetowej została wprowadzona głównie z uwagi na odformalizowanie, a przez to przyspieszenie i ułatwienie założenia i podjęcia działalności gospodarczej. Jednak z praktycznego punktu widzenia należy zastanowić się, czy wprowadzając tę instytucję rzeczywiście osiągnięto zamierzony efekt.

Termin rozpatrzenia wniosku złożonego poprzez system teleinformatyczny wynosi 24 godziny od momentu złożenia wniosku, o czym mówi art 20a ust. 2 Ustawy z dn. 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Niemniej jednak nie dotrzymanie tego terminu nie wywołuje żadnych negatywnych skutków w stosunku do osoby rozpatrującej wniosek, zatem nie ma żadnej gwarancji, że procedurę uda zakończyć się w tak szybkim czasie. Dla porównania - termin instrukcyjny dla rozpatrzenia wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, w tradycyjnej formie wynosi 7 dni.

Przymiotem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak sama nazwa wskazuje jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki (art. 151 par. 4 Kodeksu spółek handlowych: „Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.”).

W związku z powyższym pod uwagę należy wziąć również kwestię związaną z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego. Jedną z przesłanek ukonstytuowania się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wniesienie przez wspólników wkładu na pokrycie całego kapitału zakładowego (art. 163 pkt. 2 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (formy przejściowej powstałej w wyniku zawiązania spółki jeszcze nie wpisanej do rejestru) za zobowiązania spółki, solidarnie z nią odpowiadają wspólnicy (art. 13 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółek S24 (zakładając, że termin rejestracji wskazany w ustawie zostanie dotrzymany) brak jest formy pośredniej jaką jest spółka w organizacji, a dodatkowo art. 158 par 1¹ konstytuuje wyjątek od zasady uprzedniego wniesienia przez wspólników, wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który zgodnie z tym przepisem, może być wniesiony po rejestracji spółki. Zadajmy sobie więc pytanie czy prowadzenie interesów z takim podmiotem sprzyja rozwojowi poczucia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego?

Kolejnym minusem jest brak możliwości modyfikacji elektronicznego wzorca umowy (wzorzec został określony przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia wydanym na podstawie art 157¹ par 5 Kodeksu spółek handlowych). W spółce S24 wspólnicy muszą objąć udziały równe i niepodzielne (pokryte wyłącznie wkładem pieniężnym) bez możliwości ich uprzywilejowania, nie możliwe jest również spisanie listy czynności przekraczających zwykły zarząd, które wymagają zgody spółki (wzorzec wskazuje jedynie czynności dwukrotnie przewyższające wysokość kapitału zakładowego spółki). Jednym z największych mankamentów tego rozwiązania jest brak możliwości modyfikacji modelu reprezentacji spółki, gdyż mamy do wyboru wyłącznie dwie opcje (reprezentacja samodzielna lub standardowy model określony w przepisach Kodeksu spółek handlowych).

Podsumowując – wzorzec spółki wykorzystywany przy elektronicznej rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest aż nadto uproszczony. Choć spółka ta jest w stanie funkcjonować w oparciu o taką umowę, to w praktyce i tak nie uda nam się uniknąć wizyty u notariusza. Każda zmiana umowy spółki odbyć się musi w tradycyjnej formie wskazanej w przepisach kodeksu, tj. w formie aktu notarialnego. Pamiętać należy, że korzystając ze wzorca nie jest możliwe ujęcie w umowie zapisów dotyczących tak fundamentalnych kwestii jak dokapitalizowanie spółki przez obecnych wspólników spółki czy wniesienia dopłat – Iwona Łagowska, Banking Advisor w Kancelarii Prawnej Skarbiec.



Kancelaria Prawna Skarbiec

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Faktura wystawiona na wspólników spółki, która nie rozpoczęła jeszcze działalności, nie pozbawia spółki prawa do odliczenia