Skala podatkowa: czym jest, jak ją obliczać i kiedy warto ją wybrać?
Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania swojej działalności. Od tego zależy wysokość kwoty odprowadzanej każdego roku do urzędu skarbowego. Jednym z popularniejszych sposobów rozliczania podatku dochodowego jest skala podatkowa. Na czym polega ta metoda i kiedy jej wybór jest opłacalny dla przedsiębiorcy?
Skala podatkowa – krótka charakterystyka
Skala podatkowa (nazywana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych) jest jedną z form opodatkowania możliwą do wyboru przez przedsiębiorcę. Do innych sposobów rozliczenia podatku należą:
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
Skala podatkowa może być określona jako wzór, na podstawie którego określana jest wysokość podatku, jaką w danym roku będzie musiał zapłacić podatnik. Przy tej formie opodatkowania stosuje się tzw. progresję – stawki podatku wzrastają wraz z przekraczaniem progów ustalonych w ustawie i wynoszą kolejno: 18% i 32% – w zależności od osiągniętego dochodu.
Kiedy warto wybrać skalę podatkową?
Początkujący przedsiębiorca musi wiedzieć, że podczas rejestracji działalności będzie miał możliwość wyboru jednej z form opodatkowania. Zrobi to na przeznaczonym do tego druku CEIDG-1 w polu 18. Dlaczego warto zastanowić się nad skalą podatkową? Podatnik:
- zyska prawo do skorzystania z ulg podatkowych,
- rozliczy się na jednym zeznaniu podatkowym z małżonkiem,
- nie płaci podatku, jeżeli nie osiągnie dochodu lub nie przekroczy on 8000 zł,
- zyska możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów,
- zyska prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- będzie miał możliwość skorzystania z kredytu podatkowego.
Skala podatkowa, jak każda forma opodatkowania, ma też swoje wady. Nie będzie korzystna dla przedsiębiorców osiągających większe dochody. Tacy podatnicy są zobowiązani do przejścia na stawkę 32%. Uciążliwe może być też prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, co jest obowiązkiem przy stosowaniu skali podatkowej.
Jak wybrać formę opodatkowania
Jeżeli skala podatkowa wydaje się przedsiębiorcy najkorzystniejszym rozwiązaniem, powinien dokonać jej wyboru przez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Pismo należy złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym do 20 stycznia.
W dokumencie należy oświadczyć, że rezygnuje się z dotychczasowej metody opodatkowania i w nowym roku chce się rozliczać według skali podatkowej. Jest to konieczne, jeśli do tej pory podatnik korzystał z innej formy opodatkowania. W przypadku, gdy ta forma dotyczyła przedsiębiorcy w poprzednim roku, w kolejnym nie musi on ponownie składać oświadczenia.