Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Ulga na nowe technologie – kto może z niej skorzystać?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Ulga na nowe technologie – kto może z niej skorzystać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Ulga na nowe technologie – co to jest?

Do katalogu preferencji, z których mogą skorzystać podatnicy, dołączyła ulga na nowe technologie. Co to oznacza? Beneficjenci mogą skorzystać z nowego odliczenia wydatków związanych z innowacjami. Pojęcie to obejmuje wiedzę w postaci wartości niematerialnych i prawnych, która przyczynia się do wytworzenia nowych lub udoskonalenia istniejących wyrobów czy usług.

Za nowe technologie uznaje się te stosowane na świecie nie dłużej niż 5 lat, a ich status został dodatkowo potwierdzony przez opinię niezależnej od podatnika jednostki naukowej. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, ulga może obejmować wydatki związane z zakupem licencji na korzystanie z rozwiązań. Co ważne, odliczeniu podlegają również wyniki badań i prace rozwojowe przyczyniające się do powstania innowacji.

Najważniejsze informacje na temat preferencji znajdują się w ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 1992 nr 21 poz. 86). Zgodnie z zapisami, ulga na nowe technologie obejmuje cztery kategorie.

Ulga na prototyp może być zastosowana w przypadku uruchomienia produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Obejmuje koszty poniesione na etapie testowania, przed rozpoczęciem właściwej produkcji i sprzedaży. Jeżeli produkt jest nowy i nie był do tej pory oferowany – nie tylko w skali światowej, ale również samego przedsiębiorstwa i pozwoli zdobyć nowe rynki zbytu, można skorzystać z odliczenia.

Ulga na robotyzację obejmuje zastosowanie robotów przemysłowych w celu usprawnienia produkcji, czyli zwiększenia produktywności oraz konkurencyjności na rynku krajowym i/lub międzynarodowym.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników jest możliwa, jeżeli danym roku podatnik w zeznaniu rocznym nie odliczył od dochodu kwot ulgi na działalność badawczo-rozwojową z powodu poniesienia straty lub uzyskania zbyt niskiego dochodu. W takiej sytuacji podatnik może zastosować preferencję w formie obniżenia zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników.

Ostatnim przypadkiem, w którym może zostać zastosowana ulga na nowe technologie, jest komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych oraz osiąganie z nich dochodów i ponoszenie kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R. W takiej sytuacji istnieje możliwość połączenia obu preferencji.

Wiemy już, co obejmuje ulga na nowe technologie. Dla kogo jest jednak przeznaczona? Z przepisów jasno wynika, że z preferencji skorzystają tylko podatnicy spełniający określone warunki.

Ulga na nowe technologie – dla kogo jest przeznaczona?

Z ulgi na nowe technologie mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwój firmy i szukają nowych rynków zbytu dla swoich produktów. Prawo do preferencji nie zależy od wielkości przedsiębiorstwa, ale od formy opodatkowania. W efekcie odliczenie wydatków zastosują przedsiębiorcy, rozliczający się:

  • według skali podatkowej, czyli wypełniający formularz PIT-36,
  • podatkiem liniowym, czyli wypełniający formularz PIT-36L,
  • podatkiem dochodowym od osób prawnych, czyli rozliczający się CIT-8.

Ulga na nowe technologie – warunki

Jak wspomnieliśmy, przedsiębiorcom, którzy realizują działania związane z prototypami, robotyzacją lub pracami badawczymi, przysługuje ulga na nowe technologie. Warunki, jakie należy spełniać, różnią się jednak w każdym z tych obszarów.

Ulga na prototyp uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów związanych z próbną produkcją oraz wprowadzeniem na rynek nowego produktu. Wysokość odliczenia nie może jednak przekroczyć 10% dochodu.

Ulga na nowe technologie (CIT i PIT) związane z robotyzacją przysługuje w wysokości 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku. Odliczenie nie może przekroczyć jednak dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę. Co ważne, preferencja ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników może być zastosowana w przypadku osób, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie ewidencji czasu pracy na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga na nowe technologie (CIT i PIT) zakłada również możliwości jednoczesnego zastosowania odliczenia z tytułu działalności badawczo-rozwojowej. Wprowadzone zmiany podatkowe umożliwiły odliczenie do 200% kosztów kwalifikowanych dla:

  • podatników mających status centrum badawczo-rozwojowego, będących mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami,
  • podatników mających status centrum badawczo-rozwojowego, będących dużymi przedsiębiorcami (z wyjątkiem kosztów związanych z ochroną patentową),
  • wszystkich podatników w przypadku kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowanie: ulga na nowe technologie – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy podsumowanie odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników.

  • Ulga na nowe technologie – co to jest? Preferencja pozwala na odliczenie wydatków związanych z innowacjami, obejmującymi wartości niematerialne i prawne, które wspierają tworzenie lub ulepszanie produktów i usług.
  • Definicja obejmuje technologie stosowane na świecie krócej niż 5 lat i potwierdzone przez niezależną jednostkę naukową.
  • Ulga na prototyp dotyczy kosztów produkcji próbnej nowego produktu przed jego wprowadzeniem na rynek.
  • Ulga na robotyzację pozwala na odliczenie wydatków na roboty przemysłowe wspierające produktywność.
  • Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników to preferencja w formie obniżenia zaliczek na podatek od wynagrodzeń, gdy ulga B+R nie została rozliczona z powodu straty lub osiągnięcia zbyt niskich dochodów.
  • Jeżeli przedsiębiorca komercjalizuje wyniki badań, przysługuje mu jednocześnie ulga B+R i ulga na nowe technologie. Warunki obejmują możliwość odliczenia do 200% kosztów kwalifikowanych.
  • Dla kogo przeznaczona jest preferencja? Ulga przysługuje przedsiębiorcom rozwijającym firmę i szukającym nowych rynków zbytu, niezależnie od wielkości firmy. Ważna jest natomiast forma opodatkowania. Z preferencji skorzystają osoby składające deklarację PIT-36, PIT-36L oraz CIT-8.
  • W ramach ulgi na prototypy można odliczyć do 30% kosztów, nieprzekraczające 10% dochodu.
  • Ulga na robotyzację umożliwia odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodów (2022-2026), bez przekroczenia dochodu.
  • Aby skorzystać z odliczenia w ramach wsparcia innowacyjnych pracowników, musi zostać spełniony warunek 50% czasu pracy na działalność B+R z ewidencją czasu.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości, możesz skorzystać ze wsparcia naszych ekspertów w ramach bezpłatnego programu Podatnik.info. Każdy użytkownik zyskuje prawo do zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru księgowości, finansów czy prawa podatkowego. Ponadto w okresie rozliczenia deklaracji podatkowych zapewniamy trzy rozwiązania umożliwiające rozliczenie deklaracji nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać z Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dni wolne od pracy w 2025 roku – kiedy zaplanować urlop, by zyskać więcej dni na wypoczynek?