W jakich przypadkach rodzic może odliczyć ulgę, gdy dorosłe dziecko się uczy?
Gdy pełnoletnie dziecko do 25. roku życia uczy się lub studiuje, a jego roczne zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku w wysokości 3089 zł, to często rodzice mogą odliczyć ulgę prorodzinną. Najwięcej wątpliwości pojawia się za ile miesięcy w danym roku.
Uczące się pełnoletnie dziecko
Kwestię za ile dokładnie miesięcy roku podatkowego rodzic może odliczyć ulgę prorodzinną, kiedy jego dziecko się uczy, reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią w przypadku, gdy sytuacja dotyczy:
- ucznia kontynuującego naukę w szkole - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
- maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga przysługuje łącznie z miesiącami wakacyjnymi;
- maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
- studenta kształcącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) – ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student został zakwalifikowany na studia magisterskie;
- studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki - ulga przysługuje do miesiąca października włącznie;
- studenta podejmującego bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich studia podyplomowe, doktoranckie - ulga przysługuje do tego miesiąca włącznie, kiedy kończy 25 lat.
Odlicz ulgę na pełnoletnie dziecko w 5 minut
W prosty sposób podatnik może rozliczyć się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT za 2016 rok poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:
- imienia,
- nazwiska,
- daty urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).