Wspólne rozliczenie PIT 2018/2019 - jak najkorzystniej rozliczyć PIT z małżonkiem?
Rozliczenie deklaracji PIT z małżonkiem to spore udogodnienie. Wystarczy wypełnić jeden formularz, a zwrot podatku otrzymujemy tym samym przelewem. Co ważniejsze, dzięki wspólnemu rozliczeniu mamy możliwość zapłacenia niższego podatku, niż w przypadku odrębnych PIT-ów. Kto może wypełnić deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną?
Kto może rozliczyć PIT z małżonkiem?
Prawo warunkuje sytuacje, w których podatnik może wypełnić zeznanie PIT z małżonkiem. Zawsze jednak ma też do wyboru rozliczenie się z urzędem skarbowym osobno. Główne kryteria, kiedy można rozliczać się z małżonkiem to:
- Para musi pozostawać w związku małżeńskim przez cały okres, którego dotyczy składane zeznanie. Wyjątkiem jest jedynie śmierć jednego z małżonków,
- Małżonkowie muszą posiadać wspólność majątkową – również w ciągu trwania całego okresu, za jaki rozliczają się z fiskusem,
- Małżonkowie są obywatelami polskimi.
W jakich sytuacjach złożenie PIT z małżonkiem jest opłacalne?
Kiedy lepiej jest wypełnić PIT z małżonkiem, a kiedy bardziej opłacalne jest złożenie odrębnych deklaracji podatkowych? Zapis ustawy określa, że podatek jest obliczany na podstawie podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy wspólnych dochodów małżonków. Tak więc wspólne rozliczenie z fiskusem jest najkorzystniejsze wtedy, gdy jeden z małżonków generuje na tyle wysokie przychody, że powodują one wejście do podatku obliczanego według wyższej stawki.
Najbardziej opłacalną sytuacją jest taka, w której jedno z małżonków nie pracuje i nie otrzymuje przychodów, natomiast zarobki drugiego, opodatkowane według skali podatkowej, przekraczają rocznie kwotę 85 528 złotych, co pozwoli na przejście do stawki 32%.
Kiedy nie skorzystasz ze wspólnego rozliczenia
Kto z kolei nie może skorzystać z przywileju składania deklaracji PIT z małżonkiem? Jeżeli Ty lub osoba, z którą pozostajesz w związku małżeńskim korzystaliście wcześniej z opodatkowania na zasadach:
- 19% podatku liniowego,
- zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych,
- zryczałtowanego podatku od prowadzonej działalności gospodarczej (czyli karty podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego),
- podatku tonażowego,
wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe. Z kolei możliwości wypełnianie zeznania PIT z małżonkiem nie tracą podatnicy, którzy osiągają przychody z tytułu działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% podatkiem zryczałtowanym (np. wygrane) i najmu prywatnego opodatkowanego 8,5% ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych.
Autor powstał przy współpracy z Beata Michoń