Z jakich ulg podatkowych Polacy korzystają najchętniej?
W Polsce podatnicy podczas rozliczania się z Urzędami Skarbowymi mogą skorzystać z wielu dostępnych ulg. Jednak często nie wiedzą o wszystkich, ze względu na ich małą popularność oraz częsty brak zainteresowania. Jeśli chcesz zwiększyć swoje oszczędności, zapoznaj się z dostępnymi ulgami, aby w odpowiednim czasie zebrać wymagane dokumenty.
Sprawdziliśmy, które z nich są najchętniej wybierane:
Ulga prorodzinna/ Ulga na dziecko
Mogą z niej skorzystać rodzice, opiekunowie oraz rodzice zastępczy. Przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, na każde dziecko do 25. roku życia, które jest w trakcie nauki oraz na każde dziecko niepełnosprawne, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Ile możesz zyskać?
Jeśli masz na utrzymaniu np. trójkę dzieci, łącznie przysługuje Ci ulga w wysokości 4224,12 zł.
Co potrzebujesz?
Dokumentem potwierdzającym jest akt urodzenia i/lub zaświadczenie o edukacji.
Ulga na Internet
Jest odliczana od wydatków na internet poniesionych w roku podatkowym. Z tym, że przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Odliczeniu podlegają wyłącznie rzeczywiście poniesione wydatki, wynoszące nie więcej niż 760 zł w roku podatkowym.
Co potrzebujesz?
Dokumentem może być dowód potwierdzający wniesienie opłaty, jaką zapłaciliśmy za korzystanie z usług.
Ulga rehabilitacyjna
Przysługuje osobom niepełnosprawnym lub osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki, które są wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Wydatki, które uprawniają do odliczeń dzielą się na dwa rodzaje, tj.
-
Wydatki nielimitowane, w przypadku których odliczeniu podlega cała wydatkowana kwota.
-
Wydatki limitowane, w których kwotę odliczenia oblicza się uwzględniając “dolny” lub “górny” limit kwotowy.
Co potrzebujesz?
W celu potwierdzenia również potrzebujemy wszelkie dowody wpłaty.
Odliczenia z tytułu darowizny na krwiodawstwo
Przysługuje honorowym dawcom krwi, czyli osobom, które oddały krew oraz są zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Jako dokument potwierdzający potrzebujemy jedynie zaświadczenie jednostki organizacyjnej, która realizuje działania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez dawcę.
Wyżej wymienione ulgi są najczęściej wybierane przez Polaków podczas rozliczenia swojego podatku. Warto dowiedzieć się, z których możemy skorzystać, aby poprawić swoją sytuację finansową.