Czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024?

Szczegółowe informacje o zasadach rozliczania deklaracji podatkowej oraz dostępnych odliczeniach znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Jedną z dostępnych preferencji jest ulga mieszkaniowa, która jest przeznaczona dla konkretnej grupy beneficjentów decydujących się na sprzedaż nieruchomości.

Jeżeli podatnik zdecyduje się na zbycie mieszkania, domu lub innej nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, wówczas jest zobowiązany do uregulowania podatku dochodowego. Ulga mieszkaniowa umożliwia obniżenie czy też całkowite uniknięcie tego zobowiązania. Warunkiem, który należy bezwzględnie spełnić, jest przeznaczenie przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat.

Katalog celów mieszkaniowych obejmuje szereg wydatków związanych z budową, rozbudową, nadbudową, przebudową lub remontem. W efekcie pojawia się pytanie, czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024.

Na początku warto zaznaczyć, że warunkiem koniecznym do spełnienia jest przeznaczenie środków na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to inwestycje związane budynkiem mieszkalnym, jego częścią lub lokalnym mieszkalnym, którego podatnik jest właścicielem. W ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć zakup nieruchomości, jej budowę czy nabycie gruntu pod budowę domu.

Warto jednak zaznaczyć, że preferencja obejmuje również mniejsze inwestycje związane z przygotowaniem nieruchomości do zamieszkania. W takim przypadku czy można odliczyć sprzęt AGD od podatku? Tak. Takie stanowisko zostało wydane przez organy rządzące w interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 roku (DD2.8202.4.2020).

Analiza przepisów została przeprowadzona w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w obszarze kwalifikacji niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego.

Jaki sprzęt AGD można odliczyć od podatku?

Wiele wątpliwości wzbudza również wśród podatników szczegółowy zakres ulgi mieszkaniowej. W interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej pojawia się szczegółowa lista wskazująca, jaki sprzęt AGD można odliczyć od podatku. Zgodnie z oficjalnymi informacjami obejmuje ona wydatki poniesione na zakup i montaż:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchennej.

Informacje o odliczeniu należy uwzględnić w deklaracji podatkowej PIT-39. Poniżej analizujemy, w jaki sposób powinna zostać uwzględniona ulga mieszkaniowa. Przykłady pozwolą na rozwianie wątpliwości i lepsze zrozumienie przepisów.

Ulga mieszkaniowa – przykłady

Zgodnie z zapisami interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, nieruchomość musi zostać odpowiednio przystosowana do realizacji i zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych człowieka, aby mogła służyć celom mieszkaniowym. Za takie nie można jednak uważać tak zwanego „małego AGD”, czyli akcesoriów.

Sprzęty wymienione w interpretacji ogólnej jako możliwe do odliczenia stanowią z kolei elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne straci swoją funkcjonalność. Wiemy już, czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej prezentujemy, w jaki sposób powinna zostać uwzględniona ulga mieszkaniowa.

Przykład 1.

Podatnik sprzedał swój dom we wrześniu 2023 roku. Aby rozliczyć przychody z tej inwestycji, musi złożyć deklarację PIT-39 do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to moment, w którym należy również uwzględnić zamiar skorzystania z ulgi podatkowej w przyszłości.

Termin możliwości odliczenia liczy się od końca 2024 roku. Upływa więc 31 grudnia 2026 roku. Do tego dnia muszą zostać zrealizowane inwestycje związane z własnymi celami mieszkaniowymi, aby podatnik nie musiał płacić podatku lub mógł obniżyć jego kwotę.

Przykład 2.

Podatnik sprzedał nieruchomość 20 lutego 2023 roku. We wrześniu zdecydował się na zakup lokalu mieszkalnego, który musiał wyposażyć w sprzęt AGD – kuchenkę elektryczną, okap kuchenny, a także meble w zabudowie kuchennej. Każdy z tych wydatków może uwzględnić w ramach ulgi mieszkaniowej.

W deklaracji PIT-39 za 2023 rok należy wypełnić w części C przychód z inwestycji, a w części D w polu nr 25 kwotę objętą ulgą mieszkaniową.

Jeżeli podatnik zadeklarował chęć skorzystania z ulgi mieszkaniowej, ale nie zrealizował celów mieszkaniowych, wówczas należy dokonać korekty deklaracji podatkowej. Polega ona na usunięciu deklarowanej kwoty zwolnienia, opłacenie zaległego podatku oraz odsetek za zwłokę.

Podsumowanie: sprzęt AGD a ulga mieszkaniowa

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o tym, czy sprzęt AGD można odliczyć od podatku 2024.

  • Zasady odliczeń podatkowych dotyczących ulgi mieszkaniowej są uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.
  • Ulga mieszkaniowa pozwala na obniżenie lub uniknięcie podatku przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, pod warunkiem przeznaczenia uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat.
  • Cel mieszkaniowy oznacza przeznaczenie środków na budowę, remont lub przystosowanie nieruchomości do zamieszkania, co może obejmować zakup nieruchomości, budowę domu czy remont.
  • Czy można odliczyć sprzęt AGD od podatku? Tak, jest to możliwe w ramach ulgi mieszkaniowej, jeżeli są one niezbędne do przystosowania nieruchomości do zamieszkania.
  • Jaki sprzęt AGD można odliczyć od podatku? Ulga obejmuje m.in. kuchenkę, płytę indukcyjną, piekarnik, zmywarkę, lodówkę oraz oświetlenie i meble w zabudowie.
  • Odliczeniu nie podlegają akcesoria i "małe AGD," które nie są niezbędne do funkcjonowania przestrzeni kuchennej.
  • Ulgę mieszkaniową należy zadeklarować w PIT-39.
  • Jeśli cele mieszkaniowe nie zostaną zrealizowane, konieczna jest korekta deklaracji, co wiąże się z opłaceniem zaległego podatku i odsetek.

Jeżeli masz pytania, możesz skorzystać ze wsparcia naszych ekspertów w ramach bezpłatnego programu Podatnik.info. Do Twojej dyspozycji są specjaliści z obszaru księgowości, finansów czy prawa. Ponadto w okresie rozliczenia rocznej deklaracji PIT zapewniamy trzy rozwiązania, dzięki którym dopełnisz formalności w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać z Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Renta rodzinna a renta wdowia – to warto wiedzieć!