Definicja konkursu na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zgodnie z ustawą o PIT wolne od podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.
Jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. Dla zastosowania powyższego zwolnienia kluczowe znaczenie ma zdefiniowanie pojęcia „konkurs”.
Czym jest konkurs?
Pojęcie to nie zostało zdefiniowane dla celów podatku dochodowego, zatem w celu jego interpretacji zasadne jest odwołanie się do wykładni językowej. Zgodnie ze znaczeniem słownikowym konkurs jest to „współubieganie się o pierwszeństwo w jakimś zakresie, impreza o określonym programie, mająca na celu wyróżnienie przez eliminację najlepszych autorów lub wykonawców”.
Jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 9 kwietnia 2014 r. (sygn. II FSK 911/12) jedynie ubieganie się o nagrodę (jej wysokość) przez zawodników, trenerów i inne osoby, bez współzawodniczenia, konkurowania między sobą, nie mieści się w pojęciu „konkursu”. Zdaniem Sądu jedną z istotnych cech pojęcia „konkurs” jest bezpośrednia rywalizacja.
Tożsamy pogląd został wyrażony przez WSA w Szczecinie, który w wyroku z dnia 12 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Sz 852/11), a następnie przez WSA w Warszawie w wyroku z dnia 8 listopada 2012 r. (sygn. III SA/Wa 2013/12). Sądy uznały, że głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych osób w danej dziedzinie i, że aby konkurs odpowiadał istocie tego przedsięwzięcia, to powinien w nim wystąpić element rywalizacji.