Emeryt a samodzielne rozliczenie PIT
Emeryci mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym poprze płatnika. Nie zawsze jest to jednak dla nich korzystne rozwiązanie.
Do końca lutego ZUS i KRUS muszą dostarczyć podatnikom oraz właściwemu dla ich miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu druk PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego). W zdecydowanej większości przypadków emeryt lub rencista nie musi samodzielnie składać żadnego innego zeznania podatkowego w urzędzie niż PIT/40A, złożony przez organ rentowy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
Emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg
Jeżeli podatnik chce skorzystać z przysługujących mu ulg i darowizn, to zawsze musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to zarówno pracownika rozliczanego przez pracodawcę na druku PIT/40, jak i emeryta lub rencisty, któremu wysokość należnego podatku wyliczył organ rentowy.
Tak więc emeryt lub rencista musi samodzielnie skorzystać np. ulgi rehabilitacyjnej (m. in. na leki), wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo odliczenia darowizny z tytułu honorowo oddanej krwi.
Dochody z innych źródeł
Jeżeli emeryt lub rencista uzyskał w 2017 r. inne dochody niż tylko świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS, to również musi samodzielnie wypełnić deklarację podatkową. Może to dotyczyć np.:
- najmu prywatnego lub dzierżawy obciążonej ryczałtem (PIT-28),
- dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym (PIT-36L),
- dochodów kapitałowych (PIT-38),
- odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39),
- obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.
Płatnik nie może rozliczyć emeryta lub rencisty
W sporadycznych przypadkach organ rentowy nie może rozliczyć podatnika z fiskusem. Stanie się tak, jeżeli:
- w trakcie 2017 r. emeryturę lub rentę wypłacała podatnikowi więcej niż jedna jednostka organizacyjna ZUS albo KRUS, np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania emeryta/rencisty,
- w trakcie 2017 r. najpierw emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna ZUS, a następnie jednostka organizacyjna KRUS bądź na odwrót,
- ZUS lub KRUS realizował w 2017 r. ulgę udzieloną podatnikowi przez urząd skarbowy.
ZUS lub KRUS obniżał wysokość zaliczek na podatek PIT, ponieważ podatnik złożył oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oświadczenie zostało wycofane przez emeryta lub rencistę w trakcie 2017 r.