Instrukcja PIT-37 za 2018 – jak przygotować się do złożenia zeznania?
Druk PIT-37 to najczęściej spotykana deklaracja podatkowa, przeznaczona m. in. do rozliczania źródła rocznego przychodu przez osobę zatrudnią w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.
Rozliczanie PIT-37 od przyszłego roku przejdzie pewne zmiany, a podatnik będzie mógł zdecydować się na jeden z kilku sposobów dopełnienia obowiązujących formalności podatkowych.
Instrukcja PIT-37 – jakie przychody podlegają deklaracji PIT-37?
Druk PIT-37 służy do rozliczenia otrzymanych zarobków i wynagrodzeń, które są rozliczane za pośrednictwem płatników. Na deklaracji PIT-37 za 2018 należy umieścić przychody uzyskane wyłącznie przez płatnika, którego działalność znajduje się na terenie Polski. Przychody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej. Są to m. in.:
- wynagrodzenia wynikające ze stosunku pracy, stosunku służbowego,
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
- zasiłki z tytułu ubezpieczenia społecznego,
- stypendia,
- przychody z tytułu praw autorskich i majątkowych,
- świadczenia otrzymane z Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- wynagrodzenia za pracę wykonaną w trakcie aresztu bądź odbywania wyroku.
By rozliczyć się przy pomocy PIT-37, nie można prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej ani działów specjalnych produkcji rolnej, które byłyby opodatkowane na ogólnych zasadach i przy użyciu skali podatkowej. Z deklaracji tej nie skorzystają również podatnicy doliczający do swych dochodów zarobki małoletnich dzieci oraz obniżający dochody z danego roku o straty poniesione we wcześniejszych latach. Jeśli część z uzyskanych przychodów została osiągnięta bez pośrednictwa płatnika, obowiązującą deklaracją będzie prawdopodobnie PIT-36.
Instrukcja PIT-37 – możliwe załączniki, sposoby obliczenia podatku
Do poprawnego wyliczenia kwot w deklaracji PIT-37 2019, niezbędna jest deklaracja PIT-11, którą podatnik powinien otrzymać od płatnika-pracodawcy do końca lutego. W oparciu o zawarte w PIT-11 kwoty, podatnik uzupełnia deklarację PIT-37 online o wypracowany przychód oraz wskazuje przysługujące mu ulgi i odliczenia.
Formularz |
Przeznaczenie |
PIT-37 |
Wykazanie wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty przez podatnika |
PIT/O |
Odliczenia od dochodu i podatku w danym roku podatkowym |
PIT/D |
Odliczenia ulg mieszkaniowych |
PIT-2K |
Odliczenie budowlanej ulgi odsetkowej |
Dla podatnika, chcącego przygotować deklarację PIT samodzielnie od początku do końca, najlepszym narzędziem do rozliczenia się z fiskusem będzie program PIT. Aplikacja wyliczy wartości poszczególnych komórek formularza, a możliwość stworzenia spersonalizowanych profili znacznie usprawni wypełnianie przyszłorocznego zeznania. Sam PIT-37 może w błyskawiczny sposób zostać przesłany bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów.
Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń