Jak odliczyć szkolenie pracownika jako koszt uzyskania przychodu?
Pracodawca wydatki przeznaczone na szkolenie pracownika może odliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.
Podstawą zaliczenia wydatków związanych z dokształcaniem i szkoleniem pracowników do kosztów uzyskania przychodów jest fakt, że wydatki te są związane z prowadzoną przez firmę działalnością. Dotyczy to zresztą wszystkich wydatków na pracownika. Zgodnie z przepisami każdy wydatek uznany za koszt uzyskania przychodu musi służyć uzyskaniu przychodu bądź zabezpieczeniu jego źródła. Dotyczy to również szkoleń i kursów dla pracowników.
Nie każde szkolenie, które firma opłaci pracownikowi, będzie mogło być za taki koszt uznane. Najważniejsze, aby tematyka kursu była związana z jego obowiązkami i charakterem pracy. Pracodawca może więc zafundować pracownikowi magazynu, który w swojej pracy posługuje się wyłącznie językiem polskim, kurs języka angielskiego, ale już zakwalifikowanie tego kursu jako koszt uzyskania przychodu będzie problematyczne. Podobnie, jeśli firma opłaci pracownikowi wykonującemu swoje obowiązki wyłącznie w biurze kurs prawa jazdy, a kurs ten nie będzie miał żadnego wpływu na zmianę charakteru jego pracy. Spory problem stanowią w tej kwestii wszelkie szkolenia z tzw. umiejętności miękkich, jak zarządzanie czasem czy asertywność. Choć nikt nie wątpi, że taka wiedza przyda się każdemu, to już uznanie kosztów tego rodzaju kursów za koszty uzyskania przychodu nie jest takie oczywiste. Pracodawca za każdym razem będzie musiał udowodnić związek tematyki takiego szkolenia z obowiązkami danego pracownika.
Co ważne, zasady te nie obowiązują wyłącznie w kwestii szkoleń prowadzonych przez firmy zewnętrzne, ale także tych, które pracodawca organizuje pracownikom we własnym zakresie, czyli wzajemne doszkalanie pracowników. W takiej sytuacji za koszt uzyskania przychodu przy założeniu spełnienia wyżej wymienionych warunków można uznać np. wydatki poniesione na druk materiałów szkoleniowych itp.
Kosztem uzyskania przychodu może być też wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za czas urlopu szkoleniowego, a także za czas zwolnienia z części lub całości dnia pracy pracowników podnoszących kwalifikacje.