Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Jak pobrać PIT-11 z urzędu skarbowego?
Redakcja
https://pexels.com/
podatnik.info

Jak pobrać PIT-11 z urzędu skarbowego?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W większości przypadków dokumentem wymaganym do rozliczenia jest druk - formularz PIT-11, który każdy pracownik otrzymuje od pracodawcy. Jest to potwierdzenie, że zakład pracy uiścił podatek. Pracodawca jest prawnie zobowiązany do dostarczenia dokumentu pracownikowi - podatnikowi - do ostatniego dnia lutego. Nawet jeśli przepracowałeś jeden dzień w roku, powinieneś otrzymać PIT-11. Dokument może być dostarczony do podatnika w formie elektronicznej lub papierowej.

Deklaracja PIT-11- otrzymujesz ją raz w roku do końca lutego

Jeśli jesteś pracownikiem, raz w roku, jako podatnik, otrzymasz dokument deklaracji rocznej PIT-11. Ten dokument zawiera informacje na temat Twoich przychodów, wysokości zapłaconego podatku oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Brak PIT-11? Jest wyjątek! Nie dostaniesz PIT-11 jeśli...

Wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli wynagrodzenie za wykonaną pracę wynosi mniej niż 200 zł (przed opodatkowaniem), pracodawca odprowadza do urzędu skarbowego 17% ryczałtu bez wystawiania pracownikowi formularza PIT-11.

Po co PIT-11 - do czego jest potrzebny? Formularz PIT-11, a Urząd Skarbowy

Na podstawie PIT-11 należy wypełnić roczne zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37. Twój pracodawca musi przesłać ten dokument do Ciebie (do końca lutego) oraz do Urzędu Skarbowego (do końca stycznia). Pracodawca może przesłać Ci go w formie elektronicznej lub papierowej (Urząd Skarbowy akceptuje tylko formę elektroniczną). Jeśli masz kilka miejsc pracy w ciągu roku, otrzymasz kilka dokumentów PIT-11. Jako podatnik, powinieneś przechowywać swój dokument przez 5 lat zgodnie z prawem.

Co zrobić, jeśli nie otrzymałeś PIT-11?

Jeśli nie otrzymałeś PIT-11 od swojego pracodawcy, nie zwalnia Cię to od rozliczenia się. Co zrobić w przypadku gdy termin rozliczenia się zbliża, a Ty dalej nie otrzymałeś deklaracji PIT-11? Jeśli nie dostałeś PIT-11 w terminie (koniec lutego) możesz zainterweniować u pracodawcy, nie można tego faktu lekceważyć - najpierw po prostu mu o tym przypominając. Najkorzystniej jest to zrobić w formie elektronicznej, by próba kontaktu i wyjaśnienia sprawy była zapisana. Można też wysłać listem poleconym oficjalne ponaglenie. Jednak jeżeli takie działanie na nic się nie zda, co wtedy?

Złożenie deklaracji PIT-11 z szacunkowymi kwotami - lepiej złożyć ją źle, niż wcale jej nie składać

Możesz udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację z szacunkowymi kwotami. Jednak musisz liczyć się z późniejszymi ewentualnymi korektami zeznania podatkowego. Najważniejsze jest jednak to, żeby zapłacić podatek dochodowy w odpowiednim terminie. Możesz też powiadomić Urząd Skarbowy o braku otrzymania PIT-11 od swojego pracodawcy. Jeśli nie spełnił tak ważnego obowiązku, wiąże się to z odpowiedzialnością i możliwością nałożenia na niego kary.

Co, jeśli pracodawca nie wywiązał się z zobowiązania podatkowego? Co jeśli nie przesłał formularzy PIT?

Pamiętaj, że masz prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego o właściwe zaświadczenie. Jednak jeśli podatek nie został zapłacony przez pracodawcę (płatnika) za pracownika (podatnika), w takim przypadku musi to zrobić pracownik. Należy wtedy na własną rękę opłacić podatek od otrzymanego wynagrodzenia.

Gdzie szukać pomocy i uzyskać więcej informacji na temat PIT-11? Infolinia krajowej informacji skarbowej

Zawsze możesz też skorzystać, z porady telefonicznej - infolinia krajowej informacji skarbowej. Osoba tam pracująca może pomóc Ci w rozwiązaniu Twojego problemu, jeśli nie znajdziesz rozwiązania w tym artykule. Dzwoniąc tam dowiesz się więcej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz zasięgniesz więcej informacji na temat korekty zeznania podatkowego, składek pobranych na rentę/emeryturę, swoich przychodów oraz możesz zapytać jaki wniosek złożyć do konkretnej sprawy.

Kto jest zobowiązany wystawić PIT-11?

Każdy z płatników jest zobowiązany do wystawienia PIT-11 swoim pracownikom. Poza pracodawcą, PIT-11 zobowiązane są wystawić takie instytucje jak:

  • rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
  • uczelnie,
  • akademie nauk,
  • instytuty badawcze,
  • wojewódzkie urzędy pracy,
  • areszty śledcze,
  • podmioty przyjmujące na praktykę absolwencką lub staż uczniowski.

Każdy podatnik powinien otrzymać od tych instytucji PIT-11 do 1 marca. Gdy już dostaniesz wszystkie swoje PIT-11, kolejnym krokiem będzie złożenie zeznania deklaracji rocznej PIT-37 lub PIT-36 - termin zawsze przypada na koniec kwietnia każdego roku.

Sprawdź, czy otrzymałeś PIT-11 za pomocą e-PIT - drogą elektroniczną w e-Urzędzie Skarbowym

Odpowiedź na pytanie - Jak pobrać PIT-11 z urzędu skarbowego? - jest prosta. Należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Jeśli zastanawiasz się, czy iść do Urzędu Skarbowego, czy zadzwonić do pracodawcy możesz najpierw sprawdzić, czy otrzymałeś PIT-11 w internetowej aplikacji.

Możesz zalogować się do niej za pomocą 3 różnych opcji:

  • za pomocą profilu zaufanego,
  • wykorzystać w tym celubankowość elektroniczną
  • albo e-dowód.

Zdobądź więcej informacji PIT-11 - elektroniczne rozliczenie podatku

W usłudze e-PIT będzie można sprawdzić i rozliczyć się z podatku już od 15 lutego 2024 roku za okres rozliczenia podatkowego PIT 2023. Ta aplikacja pomoże Ci w wypełnieniu PIT-37 i PIT-38. Dostaniesz wstępnie wypełniony e-PIT za okres rozliczeniowy 2023 w 2024 roku, jeśli zalogujesz się od aplikacji.

Co możesz poprawić w deklaracji e-PIT?

Twój e-PIT będzie już wstępnie wypełniony i nie musisz przepisywać do niego wszystkich pól np. z PIT-11, jednak nadal możesz zmienić niektóre dane i uzupełnić swoją deklarację rozliczeniową, o takie rzeczy jak:

  • ulgi i odliczenia,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • ulgi podatkowe,
  • ulgi na dziecko,
  • rozliczanie wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko,
  • możesz przekazać 1% swojego podatku na organizację użytku publicznego.

Dzięki temu, że uzupełnisz swoje zeznanie podatkowe o dane dotyczące ulg i odliczeń, możesz uzyskać większą kwotę zwrotu podatku. Wypełnij swój PIT jak najszybciej!

Ten artykuł i serwis ma charakter informacyjny - jeśli chcesz zasięgnąć profesjonalnej porady sugerujemy skontaktowanie się z doradcą podatkowym.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na własne cele mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?