Jak rozliczyć wydatki firmowe i prywatne w KPiR?
Gdy przedsiębiorca dokonuje zakupów na potrzeby firmy, których udokumentowanie obejmuje również wydatki na potrzeby prywatne, należy je potraktować oddzielnie. Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w takiej sytuacji wpisujemy tylko tę część kwoty, która dotyczy wydatków na cele firmowe.
W przypadku zakupów na potrzeby firmy, których udokumentowanie obejmuje również wydatki na potrzeby prywatne przedsiębiorcy należy je potraktować oddzielnie. Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w takiej sytuacji wpisujemy tylko tę część kwoty, która dotyczy wydatków na cele firmowe.
Z sytuacją, gdy wydatki firmowe i prywatne są ujęte na jednej fakturze czy rachunku mamy do czynienia np. w przypadku rachunków za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz lub centralne ogrzewanie, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w prywatnym mieszkaniu.
Wówczas opłaty ze media stanowią wspólny koszt, który należy podzielić na część „domową” oraz część dotyczącą prowadzonej firmy. Podstawą do sporządzenia dowodu poniesienia kosztu prowadzenia działalności gospodarczej jest dokument obejmujący całość opłat na dany cel.
W przypadku zakupienia konkretnych materiałów na cele prywatne wraz z towarami przeznaczonymi do użytku dla firmy, należy ująć w ewidencji w księdze tylko te towary, których będziemy używać w przedsiębiorstwie. Materiały nieprzeznaczone do użytku firmowego nie powinny być ewidencjonowane, a koszt poniesiony na ich zakup należy odjąć od rachunku