Kiedy powstaje przychód należny w dostawie zgodnej z warunkami Incoterms CIP?
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.
Nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Przychód należny powstaje więc w dacie jednego ze zdarzeń, które wystąpiło najwcześniej. Jeżeli wydanie towaru wystąpiło wcześniej niż wystawienie faktury, to przychód należny powstanie w dacie wydania towaru. Ustawa nie definiuje pojęcia "wydanie towarów". W opinii autora, w tym zakresie należy dokonywać analizy warunków dostawy towarów. W tym zakresie należy wskazać na warunki dostawy ustalone wg klauzul Incoterms, których analiza będzie pomocna przy ustalaniu daty wydania towaru jako jednego ze zdarzeń powodujących powstanie przychodu należnego. Powyższe umożliwi w sposób prawidłowy przeliczenia - zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy - przychodów wyrażonych w walucie obcej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, którym w analizowanym stanie faktycznym jest wydanie towarów - jako zdarzenie wcześniejsze od daty wystawienia faktury VAT.
Pod Incoterms z grupy C, sprzedawca organizuje główny transport (do kraju nabywcy), jednak ryzyko związane z towarem przekazywane jest przed transportem i przez cały czas transportu ponoszone przez kupującego. Incoterm CIP jest odpowiednikiem CIF, przy czym transport nie odbywa się drogą morską. Towary uznaje się za dostarczone w momencie przekazania ich pierwszemu przewoźnikowi. Ryzyko przekazane jest w momencie, gdy towary zostaną przekazane pierwszemu przewoźnikowi.
W przypadku określenia warunków dostawy towarów jako CIP (Incoterms 2010) przychód należny powstanie w dacie wydania towarów przewoźnikowi, jeżeli to zdarzenie będzie wcześniejsze niż data wystawienia faktury bądź otrzymania należności (innej niż zaliczka, przedpłata).