Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Lista najpopularniejszych oszustw wg F.B.I
KS
http://sxc.hu/

Lista najpopularniejszych oszustw wg F.B.I

Amerykańskie Federal Bureau of Investigations, potocznie znane jako F.B.I. sporządziło listę sześciu najczęściej stosowanych oszustw finansowych oraz przedstawiło łatwe sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Paradoksalnie okazało się, że wytyczne Made in the USA mają wyjątkowo międzynarodowy charakter i przedstawiają oszustwa niestety doskonale znane również z rodzimych realiów.

Tajemniczy telefon i list z Nigerii

Pierwszym wyjątkowo często stosowanym oszustwem jest przekręt telemarketingowy. Polega on najczęściej na wyłudzeniu danych bankowych lub samych pieniędzy podczas rozmowy telefonicznej. Często spotykanymi w jego przypadku, charakterystycznymi „haczykami” są zwroty typu: „Wygrałeś wspaniałą nagrodę, musisz jedynie opłacić koszty jej pakowania i transportu”, „nie możesz przegapić tej doskonałej, zyskownej, pozbawionej ryzyka oferty”, „wystarczy jedynie, że przekażesz nam numer swojej karty kredytowej lub dokonasz przelewu na nasze konto”. W przypadku, gdy nasz rozmówca stosuje te lub podobne techniki, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podziękowanie i po prostu rozłączenie się. Dodatkowo, by ustrzec się temu podobnych, ewentualnych prób wyłudzenia, należy podczas zakupów dokonywanych przez telefon: kontaktować się wyłącznie ze znanymi firmami, każdorazowo prosić o przedstawienie oferty na piśmie, zweryfikować poprawność danych przedsiębiorstwa, nie odpowiadać na oferty, których treść nie jest do końca znana lub klarowna oraz nie przekazywać żadnych danych osobistych lub bankowych, jak i środków finansowych nieznanym firmom lub osobom.

Innym sposobem oszustwa jest tak zwany list nigeryjski lub 419, otrzymywany zwyczajowo faxem lub mailem. Jego nadawca, najczęściej rzekomy urzędnik państwowy lub prawnik, proponuje w nim przekazanie znacznych środków finansowych z racji spadku, nieszczelności systemu finansowego lub po prostu wyjątkowej okazji. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy, jest opłacenie drobnych kosztów administracyjnych umożliwiających przetransferowanie proponowanej kwoty. W każdym przypadku otrzymania podobnego listu należy pozostawić go bez odpowiedzi oraz po prostu usunąć lub zniszczyć.

Zaliczka na poczet kradzieży osobowości

Równie częstym procederem jest kradzież osobowości. Oszuści stosujący tę metodę posiadają przeróżne sposoby uzyskania odpowiednich danych. Może być to kradzież portfela, przeszukiwanie śmieci w celu uzyskania np. wyciągów bankowych, rozmowa bezpośrednia lub telefoniczna. Ilość źródeł pozyskania danych osobowych jest na tyle szeroka, że właściwie uznać należy, że kradzieży tego rodzaju nie można zapobiec. Można jednak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia poprzez: dokładne niszczenie wszystkich niepotrzebnych dokumentów finansowych przed ich wyrzuceniem, systematyczną kontrolę wszystkich rachunków bankowych, skrupulatne rozliczanie wyciągów finansowych, w przypadku korzystania z systemów bankowości elektronicznej zwracanie szczególnej uwagi na poprawność adresu portalu internetowego banku przed zalogowaniem się do systemu.

Kolejnym schematem jest tak zwana „zaliczka na poczet”. W tym przypadku ofiara oszustwa przekazuje określoną kwotę pieniędzy w zamian za obiecaną pożyczkę, dostęp do pozabankowych źródeł inwestycyjnych o wysokiej wartości zwrotu, sprzedaż produktów i usług, przekazanie wygranej w loterii lub drogiego prezentu. Szczególną uwagę zwrócić należy na fakt, że oszustwu temu towarzyszyć może podpisanie konkretnej umowy, która mimo swojej zgodności z prawem, dzięki odpowiedniemu jej charakterowi, nie gwarantuje uzyskania obiecanej korzyści. Należy więc przed podpisaniem każdego

zobowiązania dokładnie sprawdzić z kim jest ono zawierane oraz pamiętać, iż dla nas umowa musi być każdorazowo całkowicie zrozumiała lub skontrolowana przez prawnika. Należy również pamiętać, że każde porozumienie stron może być negocjowane, dlatego w przypadku braku możliwości jakiejkolwiek zmiany umowy, należy ją natychmiast przekazać do kontroli prawniczej.

Akceptacja zysku ubezpieczenia

Oszustwo medyczne lub ubezpieczeniowe wywodzi się z bardzo charakterystycznego administracyjnie rynku świadczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych. Jego założeniem jest niejasne opisanie pakietu przysługujących ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych, a następnie zgłaszanie dodatkowych zobowiązań finansowych wynikających z przeprowadzenia badań, zabiegów lub konsultacji nie objętych ubezpieczeniem. Ze względu na specyfikę oszustwa jego zasięg i natężenie w Polsce jest dość mocno ograniczone, jednak w celu uniknięcia problemowych sytuacji związanych z nabyciem jakichkolwiek świadczeń nie zaleca się podpisywania niewypełnionych formularzy nabywania usługi, ofert nie zawierających dokładnego opisu pakietu z wyszczególnionymi pozycjami objętymi oraz nieobjętymi ofertą oraz zezwoleń umożliwiających podejmowanie działań w imieniu kupującego przez osoby trzecie.

Innym rodzajem oszustwa jest tak zwany schemat akceptacji zysku oparty o zasadę wyłudzenia. Otrzymana oferta lub zapisy strony internetowej przekonują potencjalnego klienta o możliwości wejścia w posiadanie metody lub systemu umożliwiającego mu szybkie wzbogacenie się. Warunkiem otrzymania zalecanych wskazówek jest wykup systemu za określoną przez oszusta wartość. Tego rodzaju oszustwo dotyczyć może np. systemu gier losowych czy operacji giełdowych.

 

Skarbiec.Biz

logo-portal-150

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przestępczość gospodarcza kwitnie