NIP-7 za 2018 - dla kogo i jak wypełnić w PIT 2019?
Druk NIP-7 służy do identyfikacji bądź aktualizacji danych o osobie fizycznej, która jest podatnikiem bądź płatnikiem. Uzupełnić go powinny osoby zainteresowane uzyskaniem numeru identyfikacji podatkowej (NIP), lecz nie będące zarejestrowane w bazie CEIDG. Do czego służy arkusz NIP-7 i w jakim celu powinno się go złożyć?
Zastosowanie formularza NIP-7
Arkusz NIP-7 powinni wypełnić podatnicy, którzy nie są przedsiębiorcami (nie posiadają swojego wpisu w CEIDG), ale:
- pełnią rolę wspólników w działalności gospodarczej (spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowej akcyjnej),
- prowadzą działalność rolną lub działy specjalne produkcji rolnej,
- podlegają rejestracji jako podatnik VAT (np. rolnik),
- są zarejestrowani jako podatnik VAT.
Formularz NIP-7 może być przeznaczony również dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, lecz spełnią specjalne warunki, takie jak:
- bycie płatnikiem podatków (zatrudnianie opiekunki do dziecka, osoby sprzątającej, kierowcy czy ogrodnika),
- opłacanie składek na poczet ubezpieczenia zdrowotnego bądź społecznego (rolnik ryczałtowy, zatrudniający pomoc),
- brak objęcia rejestrem PESEL (m. in. cudzoziemcy).
Przy pomocy arkusza NIP-7 istnieje możliwość wskazania danych identyfikacyjnych i aktualizacyjnych podmiotów nieobjętych numerem PESEL. Skorzystać z niego powinien również podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, nie będąc przedsiębiorcą, jak również zaktualizować numer rachunku, na który chcemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.
Podatnik powinien pamiętać, iż może zaistnieć konieczność załączenia do NIP-7 druków NIP-B i NIP-C. Służą one do podania informacji na temat otwartych rachunków bankowych oraz miejsca prowadzenia własnej działalności.
Aktualizacja danych przy użyciu NIP-7
Efektem poprawnego złożenia druku NIP-7 do urzędu skarbowego jest nadanie osobie fizycznej (niezarejestrowanej w CEIDG) numeru identyfikacji podatkowej. Należy pamiętać, iż jedna osoba fizyczna może posługiwać się wyłącznie jednym NIP. Sam formularz NIP-7 może być składany wielokrotnie, w wypadku pojawienia się zmian w kluczowych danych, takich jak adresu zamieszkania bądź numeru seryjnego dowodu osobistego. Należy jednak pamiętać iż na zaktualizowanie kluczowych danych podatnik ma 7 dni od momentu wystąpienia zmiany.
Złożenie druku NIP-7 jest bezpłatne, gdyż z uzyskaniem numeru NIP nie wiążą się uiszczenie żadnych opłat. Aby go otrzymać wystarczy jedynie dostarczyć wypełniony i podpisany formularz NIP-7 złożyć do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Można tego dokonać osobiście, przesyłką poleconą lub PIT przez internet, o ile posiadamy certyfikowany podpis elektroniczny.
Opisane powyżej procedury i przykłady służą przedstawieniu funkcji deklaracji NIP-7. Składając powyższy formularz do urzędu skarbowego, nie wolno zapomnieć o swej podstawowej rocznej deklaracji. Obowiązujące zeznanie podatkowe może zostać złożone za pomocą programu PIT, który pomoże użytkownikowi w błyskawicznym dopełnieniu procedur związanych z rozliczeniem z fiskusem. Nie zwlekaj, dołącz do milionów zadowolonych Polaków!
Rozlicz PIT za 2018 już dziś!
Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Justyna Nowak