Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

uruchom program online uruchom program online
Nowe wzory deklaracji VAT - od kiedy?
Anna Ciecierska
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowe wzory deklaracji VAT - od kiedy?

Darmowy program do rozliczania PIT 2024/2025

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wprowadzenie nowych wzorów deklaracji VAT

Od 1 kwietnia 2025 r. Minister Finansów planuje wprowadzić nowe wzory deklaracji VAT, w tym VAT-8 (wersja 12) i VAT-9M (wersja 11). Zmiany te mają na celu dostosowanie wzorów deklaracji do zmian w ustawie o VAT i ułatwienie rozliczeń podatnikom. Nowe wzory deklaracji VAT mają na celu uproszczenie procesu składania deklaracji oraz zwiększenie przejrzystości i dokładności rozliczeń podatkowych. Dzięki temu podatnicy będą mogli łatwiej i szybciej wypełniać swoje obowiązki podatkowe, co przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów i opóźnień w rozliczeniach.

Deklaracja VAT-8

Deklaracja dotycząca podatku od towarów i usług na formularzu VAT-8 jest regulowana przez art. 99 ust. 8 ustawy o VAT. Składać ją muszą:

  • podatnicy wskazani w art. 15 ustawy o VAT, z wyłączeniem zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, oraz

  • osoby prawne, niebędące podatnikami zgodnie z art. 15 ustawy, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R zadeklarowały zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Deklarację VAT-8 należy składać do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu w urzędzie skarbowym właściwym:

  • dla adresu siedziby podatnika, jeśli jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, lub

  • dla miejsca zamieszkania, jeśli podatnik jest osobą fizyczną.

Deklaracja VAT-9M

Deklaracja dotycząca podatku od towarów i usług na formularzu VAT-9M opiera się na art. 99 ust. 9 ustawy o VAT. Obowiązek jej składania dotyczy podatników, którzy nie muszą składać deklaracji wymienionych w art. 99 ust. 1-3 lub 8 ustawy, ale dokonują importu usług lub nabycia towarów i usług, gdzie są zobowiązani do rozliczenia podatku.

Deklarację VAT-9M należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, w odpowiednim urzędzie skarbowym:

- dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby,

- dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania.

Ważne: obecne wersje formularzy VAT-8(11) i VAT-9M(10) zostały określone w załącznikach do rozporządzenia Ministra Finansów z 14 września 2020 r. w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług dla podmiotów innych niż zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT (Dz. U. poz. 1626).

Dlaczego konieczna jest zmiana wzorów deklaracji VAT?

Zmiana pouczenia dotyczącego egzekucji administracyjnej

Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu wyjaśnia, że zgodnie z art. 3a § 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 2505, z późn. zm.), warunkiem stosowania egzekucji administracyjnej wobec należności wykazanych w deklaracjach jest zamieszczenie w nich pouczenia, że stanowią podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. W odniesieniu do podatku VAT deklarowanego przez grupę VAT, na mocy art. 3b § 1 pkt 2 tej samej ustawy, członek grupy VAT również odpowiada za należności wynikające z deklaracji złożonej przez grupę. Art. 3b § 2 pkt 1 stanowi, że do należności finansowych wynikających z takiej deklaracji można zastosować egzekucję administracyjną, o ile deklaracja zawiera pouczenie, że może ona być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego także wobec członka grupy VAT.

Zatem przepisy te określają, że członek grupy VAT jest odpowiedzialny za zobowiązania wynikające z deklaracji złożonych przez grupę, a egzekucja administracyjna może być stosowana jedynie wtedy, gdy deklaracja zawiera odpowiednie pouczenie. Dlatego konieczne jest dostosowanie treści pouczenia w formularzach VAT-8 i VAT-9M, aby umożliwić egzekwowanie należności od członków grupy VAT zgodnie z nowymi przepisami. Zmiany te mają również znaczenie w kontekście transakcji międzynarodowych, gdzie podatek od wartości dodanej odgrywa kluczową rolę.

Usunięcie odwołania do art. 103 ust. 5b i wprowadzenie odwołania do art. 103 ust. 5ac ustawy o VAT w deklaracji VAT-8

Zmiany te wynikają z przepisów tzw. pakietu paliwowego w VAT, wprowadzonego ustawą z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2427). Ustawa ta:

  • dodała art. 103 ust. 5ac ustawy o VAT, który określa nowy termin płatności podatku w przypadku, gdy 5-dniowy termin zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw (zgodnie z ust. 5a) przypada wcześniej niż dzień wystawienia faktury,

  • uchyliła art. 103 ust. 5b ustawy o VAT, który regulował termin zapłaty podatku w sytuacji przemieszczania towarów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym.

W związku z tym, konieczne jest usunięcie odwołania do art. 103 ust. 5b oraz dodanie odwołania do art. 103 ust. 5ac w formularzu VAT-8.

Dodatkowe aktualizacje

We wzorach deklaracji VAT-8 i VAT-9M zaktualizowane zostaną również dane dotyczące publikacji aktów prawnych.

Kogo dotyczą nowe wzory deklaracji VAT?

Nowe wzory deklaracji VAT dotyczą podatników VAT czynnych, którzy są zobowiązani do składania deklaracji VAT. Obejmują one również osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, które są zarejestrowane jako podatnicy VAT UE i dokonują wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Wprowadzenie nowych wzorów deklaracji VAT ma na celu ułatwienie rozliczeń podatkowych dla szerokiego grona podatników, w tym tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju oraz dokonują transakcji międzynarodowych.

Podatnicy VAT czynni i ich obowiązki w sprawie wzorów deklaracji

Podatnicy VAT czynni są zobowiązani do składania deklaracji VAT w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Deklarację VAT-8 trzeba składać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby podatnika lub miejsce zamieszkania. Deklarację VAT-9M trzeba składać do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nowe wzory deklaracji VAT mają na celu uproszczenie procesu składania deklaracji oraz zwiększenie przejrzystości i dokładności rozliczeń podatkowych. Dzięki temu podatnicy będą mogli łatwiej i szybciej wypełniać swoje obowiązki podatkowe, co przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów i opóźnień w rozliczeniach.

Terminy wprowadzenia nowych wzorów deklaracji VAT

Nowe wzory deklaracji VAT zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2025 r. Dotychczasowe wzory deklaracji VAT mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2024 r. Oznacza to, że podatnicy będą musieli dostosować się do nowych wzorów deklaracji VAT od początku 2025 roku, co pozwoli na płynne przejście do nowych zasad rozliczeń podatkowych.

Od kiedy obowiązują nowe wzory deklaracji VAT w odniesieniu do towarów i usług?

Nowe wzory deklaracji VAT obowiązują od 1 kwietnia 2025 r. w odniesieniu do towarów i usług. Podatnicy VAT czynni są zobowiązani do stosowania nowych wzorów deklaracji VAT od tego terminu. Proponowany termin wynika z potrzeby zapewnienia wystarczającego czasu na prace przygotowawcze w systemach związane z wdrożeniem nowych wzorów. Wprowadzenie nowych wzorów deklaracji VAT ma na celu ułatwienie rozliczeń podatkowych dla szerokiego grona podatników, w tym tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju oraz dokonują transakcji międzynarodowych.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak sprawdzić OFE zmarłego? Czyli wypłata świadczenia, o którym niewielu z nas wie