Podatek od donejtów – to musisz wiedzieć!
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek od donejtów – to musisz wiedzieć!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W efekcie coraz więcej podatników ma wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć korzyści czerpane z działań w internecie uzyskiwane poprzez donejty. Co to jest i jakie przepisy podatkowe obowiązują? Odpowiadają eksperci Podatnik.info.

Spis treści:

Co to są donejty?

Streamerzy i influencerzy cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Oglądają ich tysiące, a nawet miliony użytkowników w różnym wieku. Fani twórców internetowych chcą nierzadko wyrazić swoją aprobatę dla ich działań w formie pieniężnej. W efekcie streamowanie staje się coraz częściej nie tylko pasją, ale również pracą. Dla wielu osób jest to jedyna forma zarabiania.

Twórcy internetowi mogą otrzymywać środki finansowe jako donejty. Co to jest? Słowo donate pochodzi z języka angielskiego i oznacza w prostym tłumaczeniu darowiznę. Są to pieniądze, które przekazują użytkownicy oglądający streama. Obserwujący mogą przekazać na rzecz twórcy dowolną kwotę. W praktyce część streamerów narzuca swoim fanom minimalne kwoty wpłat.

Oglądający mogą zyskać w zamian za wpłaty: możliwość wyświetlenia komentarza podczas transmisji, pozdrowienia od twórcy na wizji. Użytkownicy mogą wpłacać donejty za pomocą kilku metod, ale najpopularniejsze pozostają: SMS, BLIK lub przelew.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez podatników brzmi: czy donejty są opodatkowane. Bez wątpienia jest to sposób na monetyzację treści internetowych. Wątpliwości dotyczące sklasyfikowania ich jako dochody wynika przede wszystkim z rozumienia wprost tłumaczenia nazwy w języku angielskim oraz charakterystyki wpłat.

Podsumowując, donejty można scharakteryzować w jednym zdaniu jako anonimowe i dobrowolne wpłaty na rzecz streamerów. Nadal są jednak sposobem zarabiania. Czy, a przede wszystkim, w jakiej wysokości należy w takim razie zapłacić podatek od donejtów? Analizujemy poniżej.

Donejt – darowizna czy przychód?

Donejty jako anonimowe wpłaty, które otrzymują twórcy internetowi od obserwatorów, są postrzegane dwojako. Dla jednych stanowią niezaprzeczalnie źródło przychodów. Inni uznają je za darowizny. W efekcie dochodzi do nieporozumień, które rozpatruje ostatecznie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Najważniejsze informacje o opodatkowaniu różnych źródeł przychodów znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Przepisy dotyczące opodatkowania darowizn znajdują się z kolei w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 1983 Nr 45 poz. 207).

Z obowiązujących przepisów jasno wynika, że osoba przekazująca środki na rzecz twórcy musi być możliwa do zidentyfikowania. To szczególnie ważne ze względu na konieczność weryfikacji, w jakiej grupie podatkowej znajduje się osoba wpłacająca. Od niej zależy z kolei obowiązek uregulowania i wysokość podatku dochodowego.

Oznaczałoby to, że anonimowy donejt nie może zostać sklasyfikowany jako darowizna. Z drugiej strony po spełnieniu kryterium identyfikacji powinno być to możliwe. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na sprzeczne stanowiska dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wobec tego, czy donejty są opodatkowane.

Według interpretacji z dnia 9 maja 2024 roku (0111-KDIB2-2.4015. 34.2024.3.MM) przeprowadzonej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, donejty nie podlegają przepisom podatku od spadków i darowizn. Opublikowane stanowisko wskazuje, że za darowiznę uznaje się wpłatę, gdy zarówno darczyńca, jak również obdarowany są znani. W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

Jeżeli nie można zweryfikować danych jednej ze stron, wówczas donejt podlega rozliczeniu na zasadach obowiązujących także inne dochody. Na przestrzeni lat pojawiły się także sprzeczne informacje dotyczące kwestii: streamowanie a podatki. Mowa tu między innymi o interpretacji z 9 stycznia 2023 roku (0111 KDIB2-2.4015.119.2022.3.PB).

Czy donejty są opodatkowane?

Biorąc pod uwagę interpretację urzędu skarbowego z dnia 4 maja 2024 roku, podatek od donejtów obowiązuje niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów. Streamer musi wykazać otrzymaną kwotę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, a następnie odprowadzić należny podatek. W zależności od formy opodatkowania może on wynosić przykładowo 12% dla pierwszego progu podatkowego, jeżeli podatnik rozlicza swoje dochody na zasadach ogólnych.

Eksperci wskazują również, że brak opodatkowania donejtów prowadziłby do nierówności na rynku. Streamowanie staje się pracą, z której twórcy cyfrowi czerpią korzyści majątkowe. Gdyby ich dochody pozostawały uznawane za darowizny, wówczas osoby zatrudnione na tradycyjnych stanowiskach oraz ich pracodawcy byliby w gorszej sytuacji.

Uwaga! Jeżeli podatnik ma wątpliwości, czy podatek od donejtów go dotyczy, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do ekspertów.

Podsumowanie: Donejty a podatek – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

  • Twórcy internetowi, tacy jak streamerzy i influencerzy, zdobywają dużą popularność i czerpią z tego zyski.
  • Najczęściej streamerzy otrzymają korzyści finansowe w formie donejtów (z ang. donate). Są to dobrowolne i często również anonimowe wpłaty od widzów. Mogą być przekazywane za pomocą SMS, BLIK lub przelewu.
  • W zamian za donejty oglądający mogą otrzymać np. możliwość wyświetlenia komentarza podczas transmisji lub pozdrowienia od twórcy.
  • Brak jasnych przepisów podatkowych dotyczących donejtów wywołuje wątpliwości, jak je rozliczać – jako darowiznę czy przychód.
  • Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przepisy wymagają identyfikacji osoby przekazującej donejt, aby wpłata mogła być uznana za darowiznę i traktowana jak umowa cywilna.
  • Anonimowe donejty nie mogą być sklasyfikowane jako darowizny i muszą być rozliczane jako przychód.
  • W przypadku braku możliwości identyfikacji jednej ze stron donejty podlegają opodatkowaniu jak pozostałe dochody podatnika.
  • Streamerzy muszą wykazywać otrzymane donejty w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
  • Podatek od donejtów może wynosić na przykład 12% dla pierwszego progu podatkowego, w zależności od formy opodatkowania.
  • Według ekspertów, brak opodatkowania donejtów prowadziłby do nierówności na rynku, gdzie tradycyjnie zatrudnieni i ich pracodawcy byliby potencjalnie w gorszej sytuacji.

Masz wątpliwości? Korzystając z bezpłatnego programu Podatnik.info, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów podatkowych. Ponadto w okresie składania rocznej deklaracji podatkowej udostępniamy trzy sposoby, które umożliwiają dopełnienie formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z bezpłatnego programu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Renta rodzinna a renta wdowia – to warto wiedzieć!