Podatek od emerytury zagranicznej – co musisz wiedzieć?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek od emerytury zagranicznej – co musisz wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek od emerytury zagranicznej – czy trzeba go odprowadzać?

Coraz więcej podatników otrzymuje świadczenie emerytalne z tytułu pracy w krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Niektórzy pobierają nawet kilka równoległych wypłat z różnych państw. W efekcie pojawiają się wątpliwości, czy i od jakich świadczeń należy odprowadzić podatek od emerytury zagranicznej.

Co ważne, jeżeli składka zdrowotna od emerytury zagranicznej nie została opłacona przez zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe, wypłata świadczenia nie jest możliwa. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku braku opłacania ZUS. W takim przypadku podatnik nie otrzyma świadczenia z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

W dniu 5 marca 2024 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Sebastian Gajewski – odpowiedział na kluczowe pytania podatników. Zgodnie z przekazanymi informacjami, obowiązki podatkowe zależą od trzech kryteriów:

  • miejsca zamieszkania dla celów podatkowych osoby pobierającej świadczenie,
  • rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz
  • regulacji zawartych we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zakres obowiązku podatkowego oraz szczegółowe zasady jego ustalania reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350).

Zgodnie z zapisami w ustawie, osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlega obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jeżeli osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski.

Te przepisy są ważne, jeżeli chodzi o stosowanie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Kiedy zostanie pobrana zaliczka na podatek od emerytury zagranicznej? Odpowiadają eksperci Podatnik.info.

Zaliczka na podatek od emerytury zagranicznej – kto i na jakiej podstawie ją pobiera?

Aby prawidłowo ustalić, czy należy odprowadzać podatek od emerytury zagranicznej, należy zapoznać się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z konkretnym państwem. Większość z nich opiera się na Modelowej Konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD. Pojawiają się jednak wyjątki.

Zgodnie z zapisami Modelowej Konwencji, emerytury zagraniczne są opodatkowane wyłącznie w państwie, w którym świadczeniobiorca ma miejsce zamieszkania. Dotyczy to między innymi umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku takich państw jak: Włochy, Francja czy Wielka Brytania.

Oznacza to, że zaliczka na podatek od emerytury zagranicznej nie zostanie pobrana w państwie wypłaty świadczenia.

Odmienne zasady są stosowane między innymi w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych ze Szwecją, Norwegią czy Niemcami.

  • Świadczenie wypłacane w ramach norweskiego obowiązkowego systemu emerytalnego lub na podstawie systemu emerytalnego, który jest uznawany dla celów podatkowych w Norwegii, obejmuje obowiązek podatkowy zarówno w Polsce, jak i Norwegii.
  • Emerytury ze Szwecji podlegają opodatkowaniu w państwie ich wypłaty oraz w państwie rezydencji podatkowej, czyli w Polsce. Umowa o podwójnym opodatkowaniu przewiduje jednak zastosowanie metody wyłączenia z progresją w Polsce. Oznacza to, że świadczenie nie zostanie podwójnie opodatkowane.
  • Jeżeli chodzi o świadczenie wypłacane z Niemiec z obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych, dochód podlega opodatkowaniu tylko w państwie wypłaty.

Podsumowując, zasady opodatkowania świadczeń zagranicznych są różne, a więc należy zawsze sięgnąć do przepisów obowiązujących w danym państwie na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatek od emerytury zagranicznej pobierają osoby prawne i ich jednostki organizacyjne wypłacające świadczenia. Są to na przykład banki realizujące płatności za pośrednictwem płatnika. Mogą to być również podatnicy, jeżeli świadczenie zostało wypłacone bez pośrednictwa płatnika.

Jak rozliczyć PIT z emerytury zagranicznej?

Bank, który odpowiada za wypłacanie świadczenia zagranicznego, jest zobowiązany do wystawienia formularza PIT-11 w terminie do końca lutego. W dokumencie znajdują się informacje o sumie pobranych zaliczek na podatek od wypłacanej emerytury z zagranicy. Na ich podstawie należy wypełnić roczne zeznanie podatkowe i złożyć do Urzędu Skarbowego.

Osoba opłacająca podatek od emerytury zagranicznej musi złożyć PIT-36 z uzupełnioną częścią E o sumę przyznanej emerytury w danym roku podatkowym oraz pobrane zaliczki. Ponadto należy dołączyć formularz PIT/ZG z uzupełnioną częścią C.1, w której wykazuje sumę przyznanej emerytury w danym roku podatkowym.

Podsumowanie: Podatek od emerytury zagranicznej – najważniejsze informacje

Poniżej znajduje się podsumowanie najistotniejszych kwestii omówionych szczegółowo w artykule.

  • Zasady rozliczania emerytury zagranicznej zależą od państwa, które wypłaca świadczenie.
  • Jeżeli składka zdrowotna od emerytury zagranicznej nie została opłacona w instytucji ubezpieczeniowej za granicą, wówczas wypłata świadczenia nie jest możliwa. To samo dotyczy odwrotnej sytuacji i środków wypłacanych z ZUS.
  • Wśród kryteriów wyznaczających obowiązek podatkowy pojawiają się: miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, rodzaj uzyskiwanych dochodów oraz regulacje umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  • Aby prawidłowo określić, gdzie zostanie pobrany podatek od emerytury zagranicznej, należy zapoznać się z przepisami w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
  • Większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania opiera się na Modelowej Konwencji OECD. Oznacza to, że emerytury opodatkowane w państwie rezydencji podatkowej.
  • Pojawiają się jednak wyjątki, jak na przykład Norwegia – podatek w Polsce i Norwegii, Szwecja – podatek w państwie wypłaty i rezydencji podatkowej, metoda wyłączenia z progresją oraz Niemcy – podatek tylko w państwie wypłaty.
  • Zaliczka na podatek od emerytury zagranicznej pobierana przez banki i inne jednostki organizacyjne.
  • Bank ma obowiązek wystawienia formularza PIT-11 do końca lutego danego roku. Następnie podatnicy muszą rozliczyć PIT-36 z uzupełnioną częścią E oraz formularz PIT/ZG z częścią C. 1.

Jeżeli masz wątpliwości, jak rozliczyć PIT z emerytury zagranicznej, skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. W ramach bezpłatnego programu Podatnik.info możesz zadać dowolne pytanie specjalistom z obszaru prawa podatkowego czy finansów. Ponadto w okresie rozliczania deklaracji PIT zapewniamy trzy rozwiązania, które umożliwiają dopełnienie formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać z Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nowy sposób ustalania płacy minimalnej - od kiedy?