Sprowadzenie samochodu z UE a podatek VAT
Sprowadzając auto z innego kraju należącego do Unii Europejskiej należy zapłacić VAT. W tym celu należy wykonać kilka formalności.
VAT-10 i VAT-23
Prawodawca zdefiniował pojęcie „nowego samochodu” w art.2 ust. 10 pkt a ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług. Stanowi on, że jako nowy traktuje się pojazd (o pojemności skokowej silnika większej niż 48 cm sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata), który nie przejechał więcej niż 6 tys. km lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. 23-procentowy podatek VAT od nabycia takiego auta należy uiścić w terminie 14 dni od daty zakupu. W tym celu należy we właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika urzędzie skarbowym złożyć następujące dokumenty:
VAT-10 - Deklaracja o podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu,
VAT-23 - Informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu.
Po dostarczeniu obydwu formularzy należny podatek trzeba wpłacić na rachunek wskazany przez fiskusa. Wtedy organ z urzędu wyda nam zaświadczenie o odprowadzeniu podatku – VAT-25. Od pojazdów, które przejechały więcej niż 6 tys. km i od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło więcej niż 6 miesięcy (tzw. „samochody używane”), nie odprowadza się podatku VAT.
Opłata skarbowa - VAT-24 i VAT-25
Aby skorzystać ze wspomnianego zwolnienia, konieczne jest uzyskanie z Urzędu Skarbowego stosownego zaświadczenia. Jest ono potrzebne przy rejestracji samochodu. W celu jego zdobycia trzeba zapłacić opłatę skarbową w wysokości 160 złotych, a następnie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego na formularzu - VAT-24.
Urząd Skarbowy wyda nam wówczas zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu na formularzu VAT-25. Niestety, ustawodawca zwalnia podatnika z obciążenia w postaci opłaty skarbowej tylko w przypadku wydawania zaświadczenia przez organ z urzędu. Jeżeli natomiast podatnik sam występuje z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, musi ponieść koszty w wysokości 160 złotych.