Wieloetatowiec - czy może wnioskować o niższe koszty uzyskania przychodu?
Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje możliwość odliczenia od przychodu kosztów jego uzyskania. Ile wynoszą obecnie koszty uzyskania przychodu, kiedy można zastosować podwyższone koszty uzyskania i jak się je oblicza w szczególnych sytuacjach pracownika?
Ulga prorodzinna - Rozliczamy PIT 2018
Wielu podatników sięga po ulgi, by móc płacić niższe kwoty podatku. Do najpopularniejszych należy ulga prorodzinna. 2019 to kolejny rok, kiedy będzie można z niej korzystać. Masz dziecko i zastanawiasz się, czy należy Ci się odliczenie z tego tytułu? Dowiedz się, czy możesz skorzystać z ulgi prorodzinnej i w jaki sposób odliczyć ją sobie od podatku.
Gdy chodzi o VAT, sądy muszą chronić przed fiskusem nawet organy władzy
„Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej” (art. 16 ust. 2 Konstytucji RP).
Fiskus wydaje interpretacje podatkowe, których potem sam nie uznaje
Organy podatkowe wydają indywidualne interpretacje podatkowe, w zgodzie z którymi podatnicy przeprowadzają transakcje. Po ich dokonaniu wnoszą o należny zwrot VAT – wówczas fiskus odmawia, odwracając się od wydanej wcześniej interpretacji.
Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC
Na początku kwietnia 2018 r., Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne dotyczące obowiązku rozliczania się z obrotu kryptowalutami.
Zasady korygowania faktur - co się zmieniło w 2019 roku
Jeśli na fakturze pojawi się błąd, należy poprawić go za pomocą korekty. Inaczej w razie kontroli urzędnicy mogą zakwestionować poprawność dokumentacji i dokonanych rozliczeń. Sprawdź, co zmieniło się w przepisach dotyczących korekty faktur w 2019 roku.
Nadużycie prawa w podatku VAT
15 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o VAT, które wprowadziły regulacje dotyczące stosowania prawa podatkowego.
Sprowadzenie samochodu z UE a podatek VAT
Sprowadzając auto z innego kraju należącego do Unii Europejskiej należy zapłacić VAT. W tym celu należy wykonać kilka formalności.
NIP a faktura od osoby fizycznej
Jeżeli klient zażąda, VAT-owiec ma obowiązek wystawić mu fakturę.
Odliczenie VAT w usługach gastronomicznych i cateringowych
Świadcząc usługi gastronomiczne i cateringowe jaką stawkę podatku VAT powinno się płacić – 8 czy 23 proc.?
Jak rozliczyć najem prywatny przy prowadzonej działalności gospodarczej?
Podatnik VAT, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i wynajmuje prywatne mieszkanie, jest także z tytułu wynajmu podatnikiem podatku od towarów i usług.
VAT w pigułce
Podatnicy VAT – z wyjątkami określonymi w ustawie – są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.
Moment rozliczenia VAT-u przy WNT
Konsekwencją zrobienia zakupów u kontrahenta z innego państwa UE jest nietypowy przy zakupach obowiązek zapłaty VAT-u.
Podatnik czynny a podatnik zwolniony w VAT
Przedsiębiorca, który zarejestruje działalność gospodarczą, po dokonaniu tej czynności może zostać określony przez fiskus jako podatnik czynny lub bierny (zwolniony). W ten sposób skarbówka ustali sposób opodatkowania powstałej firmy.
Jaki VAT od budowy przydomowego basenu?
O przydomowym basenie czy mini basenie marzy wielu posiadaczy domów. Ci, którzy zastanawiają się nad wejściem w posiadanie basenu, muszą wiedzieć, że jednym z najistotniejszych składników kosztu budowy jest podatek VAT. Jego wysokość zależy od tego, czy basen jest ściśle związany z podłożem, czy też przenośny.
Pożyczanie między VAT-owcami – VAT czy PCC?
Umowa pożyczki udzielana przez przedsiębiorcę z czynnym statusem w VAT, który nie zajmuje się pożyczaniem pieniędzy na co dzień, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, a tym samym i z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sprzedaż kebabu czy pizzy na wynos to dostawa towaru
Sprzedaż gotowych posiłków – takich jak kebab, pizza czy frytki – może być objęta 5-proc. podatkiem VAT. Bo mamy tutaj do czynienia nie z usługami, ale z dostawą towarów – wynika z interpretacji podatkowej.