Czym jest dziś samochód z kratką?
KS
shutterstock.com
Toyota przy współpracy z Podatnik.info

Czym jest dziś samochód z kratką?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W zamyśle samochód z kratką miał być zwykłym autem osobowym, przystosowanym do bezpiecznego przewozu towarów właśnie dzięki kratce oddzielającej przestrzeń pasażerską od bagażowej. W praktyce pojazdy te były zazwyczaj kupowane po prostu po to, aby móc odliczyć od nich pełny podatek VAT. Od pewnego czasu nie jest już tak kolorowo.


Jeszcze na początku 2014 roku przedsiębiorcy mieli możliwość odliczenia pełnego podatku VAT przy okazji zakupu samochodu z kratką. Producenci dzięki temu odnotowali zauważalny wzrost sprzedaży pojazdów. Po zmianie przepisów w kwietniu 2014 roku nie wszyscy wiedzą, że wciąż jest możliwe pełne odliczenie VAT-u od samochodu, o ile ten użytkowany jest wyłącznie w celach służbowych. Odliczane mogą być także wszystkie wydatki związane z użytkowaniem takiego pojazdu, czyli paliwo, części, serwisowanie, dodatkowe wyposażenie i wiele innych.


Taki samochód, nawet bez kratki, może być także użytkowany do prywatnych celów, jednak w takiej sytuacji możemy od niego odliczyć tylko połowę VAT-u i niemożliwe będzie odliczenie go od paliwa. Czy warto wobec tego jeszcze decydować się na samochód z kratką?


Kratka już niekoniecznie potrzebna
 

Źródło: https://www.toyotanews.pl/


Po zmianie przepisów, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 roku, można pokusić się o stwierdzenie, iż auta z kratką to przeżytek. Niestety ustawodawca mocno ograniczył rodzaje samochodów, które traktuje jako z zasady przeznaczone do wyłącznego użytku służbowego. Samochody czteromiejscowe z kratką oddzielającą przestrzeń pasażerską od bagażnika już do nich nie należą. Obecnie, aby samochód o karoserii osobowej mógł zostać uznany za przeznaczony do celów służbowych, musi mieć tylko dwa miejsca, oddzielone kratką od przestrzeni bagażowej powiększonej o miejsce po usuniętej tylnej kanapie. Dotyczy to wszystkich samochodów, których normalna ładowność (przed przeróbką) nie przekracza 493 kg.
 

Jeśli samochód osobowy w firmie nie spełnia tych warunków, a przedsiębiorca chce skorzystać z pełnego odliczenia VAT od finansowania samochodu, serwisu i zakupu paliwa, musi zgłosić takie przeznaczenie samochodu urzędowi skarbowemu, prowadzić ewidencję przebiegu i zapisać wyłącznie służbowe wykorzystanie samochodu w wewnętrznych regulaminach, wraz ze sposobami jego weryfikacji i egzekucji. Każde, nawet najmniejsze uchybienie grozi poważnymi sankcjami ze strony fiskusa.
 

Podstawowym rozwiązaniem przewidzianym przez ustawodawcę jest natomiast odliczanie jedynie 50% VAT od finansowania samochodu i wydatków eksploatacyjnych. Wówczas auto może być używane także do celów prywatnych, a właściciel nie musi niczego udowadniać. Jednak co najmniej do końca czerwca 2015 roku przedsiębiorcy nie mogą odliczać VAT od kupowanego do niego paliwa.
 

Ewidencja przebiegu, czyli "kilometrówka" w praktyce

Źródło: shutterstock.com


Ewidencję przebiegu może prowadzić przedsiębiorca, ale także pracownik firmy, choć w drugim przypadku wymagane będzie comiesięczne potwierdzenie ze strony właściciela firmy. Oprócz typowych dla wszelkiej ewidencji danych dotyczących użytkownika samochodu i samego pojazdu służbowego, w prawidłowym spisie będą musiały znaleźć się opisy tras, czyli skąd ruszaliśmy i dokąd zmierzaliśmy, oraz liczba pokonanych kilometrów. Wymagany jest także cel wyjazdu, stawka kilometrowa zgodna z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz wynik przemnożenia jej przez odległość.
 

Ważne dla prawidłowego ewidencjonowania będą też „obiektywne okoliczności wykorzystania”. Dla potwierdzenia użytkowania samochodu tylko i wyłącznie w celach służbowych należałoby zaniechać – na przykład – umożliwiania pracownikom zabierania samochodu po pracy czy też na weekendy, lub zdecydować się na prowadzenie nadzoru satelitarnego.
 

Dziś samochód z kratką wydaje się być potrzebny wtedy, kiedy rzeczywiście chcemy wykorzystać funkcję oddzielenia przestrzeni kierowcy od przewozu towarów. Jeżeli zaś zależy nam na jak największym odliczeniu podatku, musimy dopasować się do istniejących przepisów i z góry zaplanować to, do czego rzeczywiście będziemy wykorzystywać samochód na co dzień.

 

Źródło: https://www.toyotanews.pl/toyota/infografiki.html

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Cały samochód w jednorazowych kosztach firmowych jeśli pojeździsz krócej niż rok