Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika
Okres rozliczeniowy to dobry czas dla inwestorów, aby pomyśleć, w jaki sposób zminimalizować skutki nieudanych inwestycji. Jedną z metod jest wykorzystanie do celów podatkowych spadku notowań spółki, której akcje posiadamy.
W końcówce roku gracze giełdowi często sprzedają akcje spółek, których wartość ulega obniżeniu. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala w zeznaniu rocznym za 2016 rok (dochody i straty ze sprzedaży akcji należy wykazać w formularzu PIT-38) odliczyć poniesioną stratę.
W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2016/2017. Dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
Dzięki temu zyskujesz:
- Darmowy program za 0 zł
- Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
- Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
- Szybki zwrot nadpłaty podatku
- Wszystkie aktualne druki PIT 2016/2017 wraz załącznikami
- Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)
Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika rozliczającego PIT 38 za pomocą 5 następujących danych:
- imienia,
- nazwiska,
- daty urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).
Strata jako koszt podatkowy
Podatnicy wykorzystują fakt, że wydatek poniesiony na zakup akcji dopiero w chwili ich zbycia zostanie zakwalifikowany przez ustawodawcę jako koszt podatkowy. Jeżeli więc gracz zdecyduje się sprzedać akcje po niższej cenie, w świetle przepisów podatkowych poniesie stratę. Natomiast w przypadku natychmiastowego odkupienia akcji, koszt należy naliczyć w momencie ich sprzedaży. Poniższe reguły wynikają z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma także zastosowanie w przypadku sprzedaży papierów wartościowych.
Zasady naliczania straty
Wymieniony wyżej artykuł ustawy opdof stanowi, że stratę można odliczyć w okresie pięciu lat od chwili jej wystąpienia, ale maksymalnie połowę w jednym roku. Jeżeli np. inwestor zakupił w poprzednim roku akcje o wartości 50 tys. złotych, a w następnym roku sprzeda je za równowartość 30 tys. złotych i od razu odkupi, to w zeznaniu rocznym może wykazać stratę w wysokości 20 tys. złotych pod warunkiem osiągnięcia odpowiednich dochodów. Podatnik może rozliczyć stratę(20 tys. złotych)w wysokości 10 tys. złotych w dwóch następnych latach. Odliczanie straty można również rozłożyć na pięć lat, odpisując od podatku co roku kwotę 4 tys. złotych. Podatnik może też odliczyć stratę w dowolnych proporcjach, np. 35 proc. w pierwszym roku, 45 proc. w drugim oraz 20 proc. w trzecim. Należy tylko pamiętać, że nie wolno odliczyć więcej niż 50 proc. w jednym roku.
Zalety odliczenia straty w formularzu PIT-38
Największym atutem takiego sposobu rozliczenia straty w formularzu PIT-38 jest elastyczność, na jaką może sobie pozwolić inwestor. Dzięki możliwości odpisania straty w okresie pięciu lat, gracz giełdowy może odwlec konieczność zapłaty podatku aż do chwili sprzedania akcji z zyskiem. Należy jednak pamiętać, że stratę można odliczyć jedynie od dochodów osiągniętych z tego samego źródła ( w tym przypadku są to dochody pochodzące z kapitałów pieniężnych).
Inwestor musi jednak uważnie wyliczać stratę, jeżeli nabywa akcje w różnych okresach czasu, a następnie sprzedaje część z nich. By wyliczenie było prawidłowe, należy najpierw zbyć akcje zakupione najwcześniej. Stanowi tak art. 24 ust. 10 ustawy opdof.