Umowa zlecenie a chorobowe – kiedy możesz iść na L4?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Umowa zlecenie a chorobowe – kiedy możesz iść na L4?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Umowa zlecenie a chorobowe – czy możesz iść na L4?

Podstawową różnicą między umową o pracę a zlecenie jest możliwość korzystania ze świadczeń. Dotyczy to również zasiłku chorobowego. Umowy zlecenie nie reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141). Z perspektywy osoby zatrudniającej wyróżnia się elastycznością, ale dla zleceniobiorcy wiąże się z wieloma ograniczeniami. W efekcie wśród podatników pojawiają się pytanie dotyczące zależności umowa zlecenie a chorobowe.

Zleceniobiorcy mogą mieć prawo do zasiłku chorobowego, ale muszą spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Muszą samodzielnie i dobrowolnie podjąć decyzję, czy chcą do niego przystąpić. Ponadto należy zwrócić uwagę, że nie każdy podatnik będzie kwalifikował się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

  • Kilka umów zlecenie a chorobowe – jeżeli podatnik posiada zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie w wielu firmach, nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, jeżeli łączne wynagrodzenie ze wszystkich umów zlecenie wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie.
  • Zasiłek macierzyński a chorobowe – jeżeli podatnik pobiera zasiłek macierzyński, a jednocześnie pracuje na umowie zlecenie, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli chodzi o kwestię umowa zlecenie a chorobowe, prawo do zasiłku jest objęte okresem karencji. Oznacza to, że zleceniobiorca może z niego skorzystać dopiero po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Co ważne, wlicza się do nich również poprzednie okresy opłacania składek, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

W tym przypadku również pojawiają się wyjątki. Niektórzy podatnicy będą mieli prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia opłacania składek. Wśród nich wymienia się:

  • podatników objętych ubezpieczenie chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub studiów,
  • osoby, których niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • posłowie i senatorowie objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od zakończenia kadencji,
  • funkcjonariusze Służby Celnej po przyjęciu pracy w Krajowej Administracji Skarbowej.

Wątpliwości podatników dotyczą również kwestii: kończąca się umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji również może przysługiwać świadczenie, jeżeli niezdolność trwała przez co najmniej 30 dni – bez przerw – i powstała nie później niż:

  • 14 dni od zakończenia umowy zlecenie,
  • 3 miesiące od zakończenia umowy zlecenie w przypadku choroby zakaźnej lub innej choroby, która ujawnia się w okresie dłuższym niż 14 dni od momentu zarażenia.

Podsumowując, większość podatników po opłaceniu składki chorobowej będzie mogło skorzystać z L4 na umowę zlecenie. Ile płatne będzie takie świadczenie? Odpowiadamy poniżej.

L4 na umowę zlecenie – ile płatne?

Jak wspomnieliśmy, aby korzystać z płatnego L4 na umowie zlecenie, należy dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Składka wynosi w tym przypadku 2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi w przypadku umowy zlecenie 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę. Takie same zasady obowiązują również osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Należy jednak zwrócić uwagę na wyjątki. Dotyczą one niezdolności do pracy z powodu ciąży lub wypadku podczas podróży do pracy czy też z pracy. W takich sytuacjach zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru.

Umowa o pracę i umowa zlecenie a chorobowe – co musisz wiedzieć?

Wielu podatników posiada kilka źródeł przychodu. W związku z tym wiele osób zastanawia się również nad kwestią umowa o pracę i umowa zlecenie a chorobowe. Jeżeli podatnik posiada umowę o pracę i umowę zlecenie, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Należy zwrócić uwagę, że liczy się dodatkowo warunek, jakim jest wynagrodzenie z umowy o pracę wynoszące co najmniej najniższą krajową. Od lipca 2024 roku wynosi ona 4 300 zł brutto.

Podsumowanie: Umowa zlecenie a chorobowe – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

  • Umowa zlecenie nie gwarantuje płatnego urlopu wypoczynkowego ani ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorcy muszą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
  • Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu karencji wliczane są poprzednie okresy opłacania składek, jeśli przerwa nie przekroczyła 30 dni.
  • Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia opłacania składek przysługuje m.in. osobom objętym ubezpieczeniem w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły/studiów, posłom, senatorom oraz funkcjonariuszom Służby Celnej.
  • Kończąca się umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – świadczenie przysługuje, jeśli niezdolność do pracy trwała co najmniej 30 dni bez przerw i powstała nie później niż 14 dni (lub 3 miesiące w przypadku choroby zakaźnej) od zakończenia umowy.
  • Zasiłek chorobowy wynosi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych. W przypadku ciąży lub wypadku w drodze do/z pracy, zasiłek wynosi 100% podstawy wymiaru.
  • Umowa o pracę i umowa zlecenie a chorobowe – osoby posiadające umowę o pracę i umowę zlecenie nie mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeśli wynagrodzenie z umowy o pracę wynosi co najmniej najniższą krajową (4 300 zł brutto od lipca 2024 roku).

Jeżeli nadal masz wątpliwości w kwestii umowa zlecenie a chorobowe, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Każdy użytkownik bezpłatnego programu Podatnik.info ma możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru prawa czy księgowości. Ponadto w okresie rozliczania deklaracji PIT zapewniamy trzy sposoby, dzięki którym dopełnisz formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać z bezpłatnym programem Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na nowe technologie – kto może z niej skorzystać?